Strategie se má věnovat i přípravě podniků a pracovní síly na využívání umělé inteligence.
Vláda by měla do poloviny roku zpracovat národní strategii pro umělou inteligenci. Podílet se na ní bude akademický sektor i komerční sféra. Memorandum o spolupráci v oblasti umělé inteligence dnes podepsali zástupci vlády a Platformy pro umělou inteligenci. V tiskové zprávě to uvedl svaz průmyslu. O vzniku strategie bude kabinet jednat na konci ledna.
Česká republika tak navazuje na aktivity na evropské úrovni. Evropská komise v prosinci představila plán, kterým chce ve spolupráci s členskými státy EU podpořit vývoj a využívání umělé inteligence. Česko chce také spolu s Německem usilovat o vytvoření evropského centra umělé inteligence. Jeho sídlo by mohlo být v Praze.
V příštím desetiletí by měla být tato oblast financována v rámci EU nejméně 20 miliardami eur (přes 512 miliard Kč) ročně, a to z veřejných i soukromých zdrojů. Ke vzniku národních strategií vyzvala Evropská komise členské státy EU v Koordinovaném plánu v oblasti umělé inteligence, který vydala loni v prosinci.
Umělá inteligence je klíčovým nástrojem pro rozvoj českého byznysu, zvyšování jeho konkurenceschopnosti a pro růst přidané hodnoty tuzemských výrobků a služeb. Specializovaná umělá inteligence už dnes pomáhá překládat texty, hledat nejrychlejší cesty do zvolené destinace nebo umožňuje lékařům přesněji diagnostikovat nemoci. Firmám dokáže ušetřit peníze a zlepšovat využívání výrobních kapacit díky včasnému odhalování poruch výrobních zařízení.
„Zaměříme se zejména na návrhy týkající se regulace umělé inteligence, na otázky spojené s etikou, vzděláváním či přístupu k datovým zdrojům. Budeme se věnovat i přípravě podniků a pracovní síly na využívání umělé inteligence. Ve všech jmenovaných oblastech může platforma poskytnout užitečné znalosti,“ uvedla viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková.
„Jednou ze zásadních částí strategie k umělé inteligenci je i oblast investic a výzkumu a vývoje, je proto nezbytně nutné vést širokou diskusi se všemi subjekty v ČR a zaměřit se právě na podporu a rozvoj center excelence. Předvídá to koncepce Digitální ekonomika a společnost, která je součástí programu Digitální Česko,“ dodal náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro technologie 4.0 Petr Očko.
Platformu založil loni Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle dokumentu svazu se má zabývat například otázkami „schopnosti počítačových programů učit se, rozhodovat a napodobovat jiné inteligentní lidské chování.“
Platforma má za cíl navrhovat konkrétní možnosti využití umělé inteligence, vyjadřovat se také k legislativnímu ukotvení a etické stránce jejího využívání a zakotvení v každodenním životě, a tím i zabránění snížení konkurenceschopnosti českého průmyslu.
Členy platformy jsou například firmy Google, IBM či ČEZ, dále Západočeská univerzita v Plzni, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické Brno nebo úřad vlády.