Vozítka jsou vybavena kamerami, ultrazvukovými senzory a GPS. Dokážou najít cestu k cíli, vyhýbat se překážkám a rozeznávat světla na semaforech.
V ulicích anglického městečka Milton Keynes začínají zásilky doručovat stovky pojízdných robotů. Zákazníci si je mohou přivolat prostřednictvím aplikace na mobilu, přičemž měsíční předplatné na neomezený počet doručení stojí osm liber (235 korun). Podle médií jde o jednu z prvních plnohodnotných služeb tohoto druhu, web The Telegraph dokonce projekt firmy Starship Technologies označil za první robotickou zásilkovou službu na světě.
Už dříve začala dvacítka drobných strojů v Milton Keynes rozvážet potraviny z jednoho z místních supermarketů a nyní Starship Technologies oznámila zahájení provozu svého kompletního vozového parku. Do konce roku chce firma službu nabídnout i v americkém San Francisku.
Zájemci o novinku si budou muset nechávat své zásilky doručovat do skladiště firmy, kde bude zboží naloženo do jednoho z automatických vozítek. Poté si skrze aplikaci robota přivolají k bydlišti, kde jeho nákladový prostor otevřou zadáním kódu vygenerovaného při každé objednávce.
Drobná bílá vozítka se šesti koly jsou vybavena deseti kamerami, ultrazvukovými senzory či GPS navigací, díky čemuž dokážou najít cestu k cíli a vyhýbat se překážkám. Zvládnou také rozeznávat světla na semaforech, napsala zpravodajská společnost BBC. Výrobce prý vybral Milton Keynes jako první místo pro jejich nasazení kvůli moderní infrastruktuře, která strojům usnadňuje pohyb.
„Těší nás, že díky naší technologii už obyvatelé Milton Keynes nikdy nepropásnou doručení zásilky,“ řekl výkonný ředitel Starship Technology Lex Bayer. The Telegraph uvádí, že poštovní roboti se pohybují rychlostí asi 6,5 kilometrů za hodinu. Testováni prý byli v desítkách zemí a ve zkušebním provozu najezdili na 200.000 kilometrů.
Některá média ovšem zpochybňují praktičnost nové služby. „Kromě faktoru novoty, jak užitečné to může být? Zmeškaná či zpožděná doručení jsou častou nepříjemností, ale stojí tohle za dodatečné náklady a úkony? Navíc krádeže zásilek či poničení roboti jsou potenciální nástrahou,“ spekuluje magazín MIT Technology Review.