V Česku by měl od 1. ledna 2016 začít fungovat speciální útvar v boji proti kybernetické kriminalitě, kde budou zástupci policie a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Sídlit by měl v Národním centru kybernetické bezpečnosti. ČTK to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.
V Česku se loni podle ředitele úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška stalo 4348 případů kyberkriminality, což byl nárůst zhruba o 40 procent.
Tuhý se na společném centru proti kybernetickým zločincům dohodl s NBÚ. Během roku ještě chtějí vyladit detaily útvaru, který by měl pokrývat celé Česko. Spolupracovat by měl také se zahraničím. „Náš koncept se většině zahraničních partnerů líbil,“ podotkl Tuhý.
Policejní prezident zatím neuvedl, kolik policistů a dalších odborníků v útvaru bude. „Útvar bude pracovat v oblasti metodiky, která bude řídit činnost v rámci České republiky a bude v úzkém kontaktu s NBÚ. Druhou oblastí je, abychom měli technicky zdatné pracoviště, které bude schopno pracovat v prostředí technologií, a pak musí existovat tým, který bude vyšetřovat a odhalovat příběhy internetové kriminality,“ naznačil Tuhý. Detaily by pak měly být představeny v druhé polovině letošního roku.
Česko v posledním době sužuje vlna kybernetických útoků. Hackeři například lidem posílají falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují i banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.
Podle Pospíška se kyberkriminalita nejčastěji týká mravnostní trestné činnosti, porušování autorských práv, výhrůžek, vydírání, podvodů, šíření škodlivých virů nebo krádeží identity na sociálních sítích. „Evidujeme i narůstající počet zneužívání informačních technologií sloužících k zahlcování serverů. V loňském roce jsme řešili čtyři velké útoky a všechny byly vedeny ze zahraničí,“ uvedl Pospíšek.
Od letoška v Česku platí nový zákon, který by měl zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy českého státu. Norma třeba zavádí pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Ochrana kybernetického prostoru je nyní v českém právu řešena jen částečně