T-Mobile uvedl na trh nový produkt v oblasti ICT služeb. S jídlem roste chuť a tak po loni představené nabídce pro SMB segment zacílil náš druhý mobilní operátor na velké firemní zákazníky. Zda li trochu nepřeceňuje své síly, ponechme raději na posouzení jiným a raději si jednotlivé produkty představme.
Nově do portfolia IT služeb pro firemní klientelu (řešení ProfiNet) přibyly služby (sic.) Datové centrum a síťová bezpečnost. T-Mobile se tak snaží připoutat si fluktuující firemní zákazníky tím, že jim nabídne širší spektrum služeb než jen ty klasické telekomunikační. Skrytým důvodem ale bude ještě něco jiného, je veřejným insiderským tajemstvím, že výnosy z telekomunikací mají a i nadále budou mít dlouhodobě klesající trendovou křivku, kdežto výnosy z IT služeb jsou nyní naopak poměrně stabilizované a pravděpodobně díky konceptům jako je cloud computing naopak ještě výhledově porostou.
„Zaznamenali jsme rostoucí zájem našich zákazníků o služby typu datových center a síťové bezpečnosti, proto jsme se rozhodli zařadit je do naší nabídky,“ prohlašuje o nové službě Václav Štěpán, ředitel marketingu pro business segment společnosti T-Mobile, který ještě dodává: „Naše řešení ProfiNet tak nyní zahrnuje všechny důležité ICT služby, které klienti ze segmentu velkých firem u T-Mobile poptávají.“
Pojďme se ale podívat na jednotlivé nabídky. Služba „Datové centrum“ umožňuje hostovat počítačové servery v zabezpečeném prostředí s relativně ucházející konektivitou. Pokud však od T-Mobile coby velkého operátora čekáte profesionální zázemí srovnatelné s datacentry jako je Sitel (dnes CE Celo ) GTS, TTC, České Radiokomunikace, či alespoň sesterských T-Systems, musíme vás zklamat. Jak nám potvrdila tisková mluvčí společnosti, Martina Kemrová, T-mobile využívá nízkonákladových datových center (pražského a brněnského) společnosti Master Internet s.r.o. Ta dlouhodobě bojuje s poněkud kontroverzní pověstí, v roce 2009 byla například demonstrativně dočasně odpojena z českého peeringoveho centra NIX.CZ z důvodu neplacení za konektivitu. Letos začátkem září se podobná situace opakovala s přímým peeringovým partnerem Masterů, společností UPC.
POZOR: Aktualizováno (10. 9. 0:30)
Jak nám dodatečně doplnil Jiří Janeček z tiskového oddělení operátora, v nabídce se v případě dostatečného zájmu uživatelů mohou objevit i některá skutečně profesionální řešení.
“V případě potřeby jsme připraveni zajistit pro zákazníka služby ve spolupráci s TSI, České Radiokomunikace či Cloud4.com, kteří jsou špičkou ve virtualizovaných datových centrech. Takže si každý zákazník může vybrat podle svých cenových možností,“ doplňuje Janeček.
Zájemci si mohou vybrat z nabídky, jež zjednodušeně kopíruje portfolio klasických velkých datacenter. Na výběr je tedy klasický server housing, rack housing, dedikované servery, virtuální servery a doplňková služba datový prostor (extra storage za patřičný příplatek k libovolné vybrané službě).
Druhou novinkou rozšiřující ProfiNet je služba „Síťová bezpečnost“, jejíž hlavním cílem je ochrana vnitropodnikové počítačové sítě, nabídne standardní firewall, proxy server, komplexní ochranu e-mailu a zabezpečení a zálohování koncových stanic.