Jedním z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.
Sněmovna schválila návrh nového zákona o elektronické identifikaci, který zakotví pravidla například pro používání občanských průkazů s čipem podle evropských směrnic. Na fungování systému bude dohlížet ministerstvo vnitra, které bude udělovat akreditace poskytovatelům těchto služeb. Předlohu včetně samostatné novely souvisejících zákonů ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
Zatímco zákon poslanci schválili beze změn, k související novele přijali všechny podané pozměňovací návrhy. Zrušili ustanovení, podle kterého by nebylo zpoplatněné předčasné vydání občanského průkazu, protože už je obsahuje jiný zákon. Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl dostat právo vstupovat do základních registrů, mělo by vzniknout národní koordinační centrum pro elektronické zdravotnictví a vznikl by veřejný katalog služeb veřejné správy.
Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez nutnosti návštěvy úřadu. Měly by být podle představ ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být prostředkem pro elektronickou identifikaci.
Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis. Identifikace člověka bude nezbytná i pro ryze informační služby, například pro žádost o výpis z informačních systémů veřejné správy.
Předlohu o plošném zavedení občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem už Sněmovna i Senát schválily. Čeká na podpis prezidenta.
Díky elektronické identifikaci bude možné doklady použít napříč státy EU, což umožní evropská směrnice, kterou musejí do svých zákonů zakomponovat všechny členské státy. Výhodou využívání elektronické identifikace je podle ministerstva vnitra úspora času a peněz, dostupnost nebo rychlost.