Slovenské ministerstvo vnitra minulý týden oznámilo, že pozastavilo vydávání občanských průkazů umožňující vytvářet zaručený elektronický podpis.
Slovenské úřady začínají vydávat nové zaručené elektronické podpisy do čipů občanských průkazů, které slouží k podpisování dokumentů v elektronické podobě. Novinářům to dnes řekla státní tajemnice ministerstva vnitra Denisa Saková, podle níž úřady zároveň plošně deaktivují stávající rizikové elektronické podpisy. Opatřením, které se na pětimilionovém Slovensku dotkne asi 300.000 lidí, Bratislava reaguje na odhalení bezpečnostního rizika spojeného s čipy německého výrobce Infineon Technologies.
V první vlně budou moci požádat o bezplatné nahrání nových podpisových certifikátů hlavně osoby, které zaručený elektronický podpis dosud použily v praxi. Podle Sakové jde o 100.000 lidí, z toho aktivně jej využívá asi 30.000 osob, které elektronicky komunikují například se státními institucemi.
Držitelům zaručeného elektronického podpisu, kteří jej nepoužívají, plánují úřady nahrát jeho bezpečnější verzi na dálku v příštích týdnech.
Vědci z brněnské Masarykovy univerzity před dvěma týdny upozornili na riziko odhalení tajné hodnoty klíče, který slouží k vytvoření elektronického podpisu. Zaručený elektronický podpis nahrazuje klasický vlastnoruční podpis například na smlouvách nebo při elektronické komunikaci firem se státem, která je v řadě oblastí na Slovensku povinná.
Slovenské ministerstvo vnitra minulý týden oznámilo, že pozastavilo vydávání občanských průkazů umožňující vytvářet zaručený elektronický podpis. Dříve tvrdilo, že riziko vzniku bezpečnostního problému na Slovensku v souvislosti s prolomením zaručeného podpisu je pouze teoretické. Ministr vnitra Robert Kaliňák dokonce veřejně vybídl k prolomení svého zaručeného elektronického podpisu. Experti tehdy tvrdili, že ministerstvo riziko zlehčuje. Minulý týden ale příslušná slovenská certifikační autorita rozhodla o zrušení vydaných rizikových elektronických certifikátů na vytváření zaručeného elektronického podpisu.