Yaručený elektronický podpis aktivně využívá na Slovensku 50 000 až 60 000 lidí.
Slovensko nejpozději příští týden plošně zruší dosud vydané rizikové elektronické certifikáty, které umožňují podepisovat elektronické dokumenty prostřednictvím občanských průkazů s čipem. Oznámila to společnost Disig, která státu dodává podpisové certifikáty. Informaci potvrdil i vicepremiér pro investice a informatizaci Peter Pellegrini. Opatření, kterým Bratislava reaguje na odhalení bezpečnostního rizika spojeného s čipy německého výrobce Infineon Technologies, se na pětimilionovém Slovensku dotkne asi 300.000 lidí.
Podpisové certifikáty v občanských průkazech na Slovensku budou zrušeny nejpozději 2. listopadu, na kdy je plánováno zveřejnění podrobnějších informací o bezpečnostním riziku zmiňovaných čipů. Ty kromě Slovenska používají také Estonsko a Rakousko.
„Je pravdou, že se blíží 2. listopad, kdy pravděpodobně bude představen i návod, jak lze prolomit elektronický podpis. Od toho momentu definitivně musí dojít k zneplatnění těchto podpisů a jejich nahrazení novými,“ řekl dnes novinářům Pellegrini. Dodal, že nové bezpečnější certifikáty pro vytváření zaručeného elektronického podpisu by majitelé občanských průkazů mohli obdržet v příštích týdnech.
Vědci z brněnské Masarykovy univerzity minulý týden upozornili na riziko odhalení tajné hodnoty klíče, který slouží k vytvoření elektronického podpisu. Zaručený elektronický podpis nahrazuje klasický vlastnoruční podpis například na smlouvách nebo při elektronické komunikaci firem se státem, která je v řadě oblastí na Slovensku povinná. Úřady podle Pellegriniho v období do vydání bezpečnějších certifikátů například budou preventivně ověřovat pravost elektronicky podepsaných smluv o převodech nemovitostí u prodávajícího.
Pellegrini uvedl, že zaručený elektronický podpis aktivně využívá na Slovensku 50.000 až 60.000 lidí. Z toho kolem 7000 lidí jej používá při elektronické komunikaci s Finanční správou, prostřednictvím které musejí firmy podávat například přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH).
Slovenská komora daňových poradců upozornila, že zrušení stávajících elektronických podpisů znemožní daňovým poradcům zapisovat státem vyžadované údaje do registru příjemců například vyšších dotací. Elektronickou komunikaci se státem kromě firem využívají také advokáti, notáři a exekutoři. Ti podle Pellegriniho ale mohou už v současnosti využívat bezpečnější formu zaručeného elektronického podpisu prostřednictvím profesních průkazů.
Slovenské ministerstvo vnitra již v pondělí oznámilo, že pozastavilo vydávání občanských průkazů umožňující vytvářet zaručený elektronický podpis. Ještě minulý týden ministerstvo uvádělo, že možnost rizika vzniku bezpečnostního problému na Slovensku v souvislosti s prolomením zaručeného podpisu je pouze teoretická. Ministr vnitra Robert Kaliňák dokonce veřejně vybídl k prolomení svého zaručeného elektronického podpisu. Experti tehdy tvrdili, že ministerstvo riziko zlehčuje.