Před splasknutím cenové bubliny stála v 17. století jedna tulipánová cibulka tolik, co nejdražší domy v Amsterodamu.
Guvernér dánské centrální banky Lars Rohde varoval před investicemi do digitální měny bitcoin. Případné zájemce o tuto kryptoměnu zároveň upozornil, že by si neměli stěžovat úřadům, pokud jejich investice dopadne špatně. Bitcoiny jsou nejznámější digitální měnou a jejich hodnota v letošním roce zažívá prudký růst. To vyvolává obavy z cenové bubliny a budoucího propadu hodnoty.
„Měli byste se držet stranou (od bitcoinu). Je to smrtící,“ uvedl Rohde v rozhovoru s dánskou státní rozhlasovou a televizní společností DR. Bitcoin přirovnal k takzvané tulipánové horečce, která v 17. století zachvátila Nizozemsko a vedla k prudkému růstu a následnému pádu cen tulipánových cibulek. Před splasknutím cenové bubliny stála jedna tulipánová cibulka tolik, co nejdražší domy v Amsterodamu.
Rohde v rozhovoru také upozornil, že trh s bitcoiny není regulován. „Není to na zodpovědnosti úřadů. Je to na zodpovědnosti jednotlivce,“ uvedl. „Pokud se to vyvine špatným směrem, nechoďte si k nám stěžovat,“ vzkázal investorům do bitcoinů.
Dvě významné americké burzy tento měsíc zahájily obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin, což rozvířilo debatu o tom, jaké mají mít digitální měny ve finančním systému místo. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire o víkendu uvedl, že Francie navrhne, aby skupina nejvýznamnějších světových ekonomik G20 v příštím roce otázku regulace bitcoinu projednala.