Provozovatel tvrdí, že šifrovací klíče nemůže poskytnout, neboť si je vytváří sama zařízení uživatelů.
Moskevský soud dnes nařídil zablokovat přístup k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Informovala o tom agentura AFP, podle níž je důvodem odmítání této internetové služby poskytnout klíče k rozšifrování zpráv uživatelů. Majitel služby přislíbil uživatelům, že postup úřadů bude možné obejít, takže Telegram bude dál fungovat i v Rusku.
O přístup k Telegramu usiluje ruská tajná služba FSB, která argumentuje tím, že síť používali kupříkladu pachatelé loňského dubnového atentátu v petrohradském metru, který si vyžádal 16 mrtvých.
Ruská státní agentura Roskomnadzor, hlavní cenzurní a dozorový orgán, minulý týden zažalovala provozovatele sítě Telegram kvůli tomu, že vyžádané klíče k rozšifrování uživatelských zpráv neposkytl.
Ve čtvrtek Roskomnadzor varoval, že nařízení bude po verdiktu soudu uplatňováno „s okamžitou platností“. Představitelé služby Telegram se dnešního soudního jednání neúčastnili.
Podle údajů z letošního března má Telegram 200 milionů měsíčních aktivních uživatelů. Zakladatel služby Telegram Pavel Durov, který stojí i za oblíbenou ruskou sociální sítí VKontakte, již dříve řekl, že poskytnutí přístupu k šifrovaným zprávám uživatelů odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství. Upozornil také na to, že provozovatel služby žádný šifrovací klíč nemá, neboť si je vytváří zařízení uživatelů.
Durov přislíbil, že Telegram využije zabudované metody, které umožňují zablokování služby v Rusku obejít, aniž by to od uživatelů vyžadovalo nějaké kroky. Připustil, že nemůže zaručit „stoprocentní dostupnost“ služby, pokud uživatel nevyužívá virtuální soukromé sítě (VPN), a že Telegram může zprvu fungovat pomaleji. Znovu ujistil, že důvěrné údaje „nejsou na prodej“ a že „lidská práva nesmějí být ohrožena kvůli strachu či chamtivosti“.
Ruské úřady pod záminkou boje proti terorismu zpřísňují v posledních letech dohled nad internetem.