Nejrozšířenějším malwarem v ČR i ve světě zůstává CoinHive, těžící kryptoměnu Monero.
Check Point zveřejnil nejnovější Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého došlo k významnému nárůstu zneužití tří IoT zranitelností. Počet útoků, které souvisí s šířením IoT malwarů, jako jsou Mirai, IoTroop/Reaper a VPNFilter, se od května 2018 více než zdvojnásobil.
V červenci se do Top 10 nejčastěji zneužitých zranitelností dostaly hned tři IoT zranitelnosti: MVPower DVR router Remote Code Execution (5. příčka), D_Link DSL-2750B router Remote Command Execution (7. pozice) a Dasan GPON router Authentication Bypass (10. pozice).
Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi a v červenci jí patřila až 120. příčka, což je posun o 10 míst z červnové 110. pozice. Podobně je na tom i Slovensko, které se umístilo na 124. příčce.
CoinHive zůstává nejčastěji použitým malwarem k útokům na organizace, dopad měl na 19 procent z nich po celém světě. Cryptoloot a Dorkbot se umístily na druhém a třetím místě, oba měly dopad na 7 procent společností.
Top 3 – malware
-
CoinHive (těžba kryptoměn)
-
Cryptoloot (těžba kryptoměn)
-
Dorkbot (především bankovní trójský kůň, respektive stahuje i jiné škodlivé kódy)
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v červenci bankovní trojan Lokibot, následovaly škodlivé kódy Triada a Guerilla.
Top 3 – mobilní malware
-
Lokibot – Bankovní trojan pro Android a současně malware zaměřený na krádeže informací, který se může změnit také na ransomware.
-
Triada – Modulární backdoor pro Android.
-
Guerilla – Malware pro Android zaměřený na podvodná reklamní kliknutí.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Dominoval především CoinHive, malware těžící kryptoměnu Monero, a i na dalších místech v Top 10 se výrazně prosadil malware těžící kryptoměny. Na druhou příčku se posunul RoughTed a přesto, že červ Dorkbot nebyl v červnu ani v Top 10, v červenci poskočil až na pozici trojky.
Top malwarové rodiny v České republice – červenec 2018
-
CoinHive
-
RoughTed
-
Dorkbot
-
Cryptoloot
-
Authedmine
-
Cridex
-
XMRig
-
Jsecoin
-
Nivdort
-
Ramnit