Platforma BTC-e, založená v roce 2001, byla podle americké justice silně závislá na zločincích.
Řecký nejvyšší soud schválil ruskou žádost o vydání Rusa Alexandra Vinnika, který je viněn z praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Informovala o tom agentura AFP. O vydání Vinnika žádaly také Spojené státy a Francie.
Bývalý provozovatel směnárenské platformy BTC-e byl v Řecku za mřížemi od zatčení loni v červenci na poloostrově Chalkidiki. Konečné rozhodnutí o jeho vydání je nyní na řeckém ministru spravedlnosti. Vinnik už dříve naznačil, že by vydání do Ruska přijal. Ve své vlasti je viněn z podvodů ve výši pouhých 9500 eur (asi 242.000 korun).
Americký soud ho loni obvinil z 21 trestných činů, počínaje krádeží identity, přes napomáhání k obchodu s drogami až po praní špinavých peněz. Americké ministerstvo financí udělilo bitcoinové burze BTC-e pokutu ve výši 110 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) za „úmyslné porušení“ amerických zákonů pro boj proti praní špinavých peněz. Platforma je od té doby zavřená. Samotný Vinnik byl v USA odsouzen k zaplacení 12 milionů dolarů.
Řecký nejvyšší soud už loni v prosinci odmítl odvolání Vinnika proti vydání do Spojených států. Vydán však nebyl.
Platforma BTC-e, založená v roce 2001, se stala jednou z největších burz virtuálních měn na světě a podle americké justice byla silně závislá na zločincích. Údajně se podílela na vydírání prostřednictvím internetu a dalších kybernetických zločinech.
Vinnik se podle agentury AFP rovněž podílel na hackerském útoku na někdejší přední světovou bitcoinovou burzu Mt. Gox.
Česká republika letos v březnu vydala do Spojených států údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, přestože o jeho vydání usilovalo také Rusko. Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodnutí zdůvodnil tím, že v USA byl Nikulin stíhán pro závažnější trestné činy než v Rusku.