Kauza problematických elektronických zdravotních knížek IZIP, která stála daňové poplatníky nemalou sumu prostředků bez valného efektu, začala konečně po mezinárodním Interpolu šetřit také české protikorupční policie.
Interpol se o kauzu začal zajímat koncem léta na podnět policie ČR (v srpnu), do potenciálního tunelu totiž bylo zapleteno také velké množství v zahraničí působících lidí.
Oproti tomu speciální protikorupční útvar policie ČR (Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality) se rozhýbal k akci až nyní v prosinci těsně před svátky, podnětem k oběma akcím přitom byla již v září podané trestní oznámení ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).
O tom, že je projekt přinejmenším značně pochybný, věděl Heger již déle: „Je velmi pravděpodobné, že se kvůli kauze IZIP obrátíme na policii, aby celou věc vyšetřila,“ řekl ministr pro média již v půlce května. Nicméně před tím, než mohou začít padat hlavy, bylo potřeba najít dostatek důkazů. Ty měla hledat především hloubková kontrola ve Všeobecné zdravotní pojišťovny, která z více než poloviny IZIP vlastní.
Ministerstvo tvrdí, že se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo minimálně 450 milionů korun, na tom se ostatně shodují i čeští lékaři. Ti se v rámci letního průzkumu Českého zdravotnického fóra shodli na tom, že zastavení projektu IZIP bylo nejpřínosnějším opatřením pro zdravotnictví za druhé čtvrtletí letošního roku. Celkem ale nefunkční projekt spolykal asi dvě miliardy korun.
Systém IZIP|EZK měl fungovat jako univerzální elektronická pacientská platforma, tím, že data v systému vlastní samotný pacient, nemělo být zásadní, jakou má zdravotní pojišťovnu. Projekt je od začátku spojen s nízkou efektivitou a adekvátně k tomu enormním čerpáním finančních prostředků.