V systému města je dnes asi 1 000 kamer. Další zhruba tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací.
Hlavní město vypíše dvě zakázky na rozšiřování a provoz městského kamerového systému. Dnes o tom rozhodli radní. Zakázka s předpokládanou hodnotou 40 milionů korun má na příští čtyři roky zajistit nákup a instalaci nových kamer. Další tendr za 192 milionů má na stejnou dobu vyřešit technickou podporu, údržbu a provoz systému. Nyní je v ulicích Prahy téměř tisícovka městských kamer, v celém systému bezpečnostních kamer jich je pak až 2000.
Vedení magistrátu vychází z koncepce rozvoje kamerového systému, podle níž by Praha měla přidávat nová kamerová stanoviště tempem deseti za rok. Podle schválených dokumentů od roku 2012 město nová nestaví. Vedení metropole chce postupně investovat do obnovy samotných kamer, kdy by analogové měly být nahrazeny digitálními. Nově tak chce činit prostřednictvím uzavření rámcové smlouvy na čtyři roky s jedním dodavatelem. Novou soutěž chce město vypsat i na provoz, opravy a monitoring kamer.
Hlavním účelem systému je podle magistrátu zajištění bezpečnosti veřejných prostranství, sledování dopravy, měření rychlosti vozidel či vyhledávání odcizených automobilů prostřednictvím rozeznávání poznávacích značek. Kamery pomáhají také při ochraně kulturních památek, například Karlův most s využitím speciálního softwaru monitoruje systém šesti kamer.
Kamery se začaly v Praze objevovat v roce 1997 a v současné době jich je v systému města zhruba tisícovka. Další zhruba tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací. Nejvíce jich je nainstalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, v Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je pak Praha 6 s 67 kamerami. Plán na rozšiřování kamerového systému v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé za Piráty, podle nichž jde o krok směrem k orwellovskému „velkému bratrovi“.