Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje využívá při záchraně lidských životů odolné tablety Panasonic Toughpad FZ-G1 a Windows 8.1
Moderní zdravotnictví využívá řadu vyspělých technologií a zejména IT dnes tvoří základ úspěšné lékařské péče. Výpočetní technika se navíc využívá i ve vozech záchranné služby – mezi standardní vybavení těchto vozů čím dál tím častěji patří odolné přenosné počítače, které velkou měrou pomáhají k záchraně lidského života. Především pak díky využitelnosti v různorodých podmínkách, nepřetržitému přístupu k důležitým informacím a zefektivnění jednotlivých lékařských i administrativních procesů.
Příkladem moderní záchranné služby je Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje, která postupně své vozy vybavila odolnými tablety Panasonic Toughpad FZ-G1.
Záchranná služba na jihu Moravy
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje je příspěvková organizace zřizovaná Jihomoravským krajem. Při postižení zdraví osob poskytuje odbornou přednemocniční neodkladnou péči na celém území kraje o rozloze 7 195 kilometrů čtverečních s počtem 1,2 miliónu obyvatel. Hlavní sídlo organizace je umístěno v Brně-Bohunicích a na záchraně lidských životů se podílí více než 500 zaměstnanců. Záchranná služba má k dispozici 93 vozidel a využívá 23 výjezdových stanovišť.
Základní vlastnosti Panasonic Toughpad
Prostředí vozů záchranné služby není klidné místo v kanceláři, proto je u zařízení velmi důležitá odolnost vůči nárazům, vibracím, pádům a teplotním extrémům. Stranou nemůže zůstat ani odolnost vůči tělním tekutinám a agresivním látkám používaným ve zdravotnictví. Platí to i pro tablety Panasonic Toughpad FZ-G1, které vyhovují i těm nejnáročnějším požadavkům na tuto kategorii výpočetní techniky.
Předávání záznamů dříve a nyní
Využívání odolných mobilních zařízení má ve Zdravotnické záchranné službě Jihomoravského kraje poměrně krátkou historii. Ještě v polovině roku 2013 byly posádky odkázány především na hlasové informace od operátorů a okamžitý přístup ke komplexním údajům (včetně těch o zdravotním stavu pacienta) byl prakticky nemožný. Práci posádce komplikovala i nezbytná administrativa, která zpravidla spočívala ve vyplňování formulářů za jízdy nebo po návratu na výjezdové stanoviště. Zcela pochopitelně tak docházelo k nepřesnostem i špatné čitelnosti záznamů.
Během necelých šesti měsíců ovšem došlo ke změně a posádky získaly odolné tablety Panasonic Toughpad s operačním systémem Windows 8.1. Tato zařízení se vedle vysoké odolnosti vůči okolním vlivům mohou pochlubit skvělou ergonomií, Wi-Fi konektivitou, GPS modulem či 10,1 palcovým dotykovým displejem s vynikající čitelností na přímém slunečním světle. Všechny tablety jsou navíc vybavené SIM kartou, která umožňuje neustálou mobilní komunikaci. Organizačně jsou tablety přirazeny konkrétní posádce nebo vozidlu.
Elektronická karta pacienta – okamžitý přístup
Softwarovým základem uceleného mobilního řešení, dodaného společností Medsol, je elektronická karta pacienta – tato aplikace je dostupná přímo v tabletu a může být provozována v online i offline režimu s následnou synchronizací. Díky přístupu k centrálním systémům mají posádky k dispozici aktuální informace, a to po celou dobu zásahu. Od výjezdu k pacientovi až po jeho předání do další péče. Dostatek komplexních dat se přitom významně podílí na úspěšnosti zásahu, zejména díky možnosti zvolit adekvátní postup podle dosud známé anamnézy. Neustálá komunikace je také přínosná i pro nemocnice a oddělení urgentního příjmu – na přijetí pacienta se mohou adekvátně připravit s dostatečným předstihem.
Součástí elektronické karty je kontrola pořizovaných dat, a to nejen v rovině běžných validací na úrovni identifikačních údajů, ale zejména z pohledu úplnosti zadávaných dat. Specialitou je prediktivní latinský slovník s lékařskými termíny od společnosti Newton Technologies, který zpřesňuje a urychluje vkládání lékařských textů. Řada informací je navíc zaznamenávána a do nadřazených systémů přenášena zcela automaticky. Posádka se tak mj. nemusí starat o zasílání tzv. statusů, kam patří například informace o pozici vozidla i údaje o tom, v jakém kroku zásahu se posádka aktuálně nachází (vyjíždíme, jsme na místě, odjíždíme s pacientem apod.).
Výběr na základě zkušenosti
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje při výběru odolných zařízení a odpovídajícího softwarového vybavení zohlednila nejen své vnitřní požadavky, ale také dosavadní zkušenosti ostatních záchranných služeb z dalších krajů. Velmi přínosné byly informace ze Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, která od roku 2009 vybavila své sanitní vozy nejmodernějšími odolnými notebooky Panasonic Toughbook. Mezi důležitá kritéria výběru vedle vysoké spolehlivosti i nízké poruchovosti patřila také podpora pětileté udržitelnosti.
Nová technika v podobě odolných tabletů Panasonic Toughpad FZ-G1 byla zaměstnanci záchranné služby přijímána kladně zejména mezi progresivními lékaři se zkušenostmi s mobilními zařízeními.
„Při výběrovém řízení jsme striktně dbali na splnění všech našich požadavků. Rozhodnutí pro odolné tablety Panasonic Toughpad FZ-G1 se systémem Windows 8.1 tak padlo na základě pečlivého zhodnocení a dosavadní zkušenosti ukazují, že náš výběr byl zcela správný,“ říká Jindřich Vintr, vedoucí informačně-komunikačního oddělení ze Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje „Tablety dnes poskytují posádkám záchranného vozu mobilitu a možnost rychlé reakce přímo v terénu,“ dodává Jindřich Vintr.
Více pro pacienta, méně papírování
Informační technologie dnes umožňují zachraňovat mnohem více životů, především díky symbióze mezi zdravotnickými zařízeními, odpovídajícím programovým vybavením a kvalitní odolnou technikou, která i v náročných a vypjatých podmínkách zajistí přenos informací. Díky takové podpoře se mohou záchranáři věnovat více pacientovi a méně papírování.