Moskva britské obvinění odmítla jako součást dezinformační kampaně namířené proti Rusku.
Nizozemsko včera obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která sídlí v Haagu. Ministryně obrany Ank Bijleveldová uvedla, že její země po zmaření operace vyhostila čtyři ruské agenty, a Moskvu vyzvala, aby své kybernetické operace zastavila. Krátce předtím ruskou vojenskou rozvědku GRU z páchání kyberútoků po celém světě obvinily Británie a Austrálie. Moskva obvinění odmítla jako součást dezinformační kampaně namířené proti Rusku. Pokus o útok na OPCW odsoudila Evropská unie i Severoatlantická aliance.
Ruští agenti se podle velitele nizozemské vojenské rozvědky MIVD Onna Eichelsheima pokusili o kybernetický útok na OPCW v dubnu. Z automobilu zaparkovaného u haagského sídla organizace se snažili proniknout do její bezdrátové sítě. Vybavení nalezené ve voze bylo údajně používáno k zachycení přihlašovacích údajů. Rusové měli diplomatické pasy a byl mezi nimi také odborník na informační technologie. Nizozemsko se domnívá, že jejich operaci řídila GRU. Po zadržení byli Rusové vyhoštěni.
OPCW letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Ruský hackerský útok tedy, jak řekl Eichelsheim, přišel v době, kdy OPCW incident z jihoanglického Salisbury vyšetřovala. Už v polovině září Nizozemsko uvedlo, že na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské vládní laboratoři ve Spiezu, která také armádní jed novičok testovala.
Podle nizozemské ministryně obrany měl jeden z vyhoštěných Rusů v počítači i soubory týkající se vyšetřování pádu malajsijského letadla na lince MH17, které bylo v létě 2014 sestřeleno nad východní Ukrajinou. Mezinárodní tým vyšetřovatelů letos dospěl k závěru, že letadlo sestřelila technika ruské armády. Při tragédii zahynulo všech 298 lidí na palubě, převážně Nizozemců.
Z realizace řady kybernetických útoků na politické a sportovní instituce, podniky a média dnes GRU obvinily také Británie a Austrálie. Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta by nizozemské oznámení o zmařené operaci proti OPCW mělo nadobro rozptýlit jakékoli pochybnosti o tom, že za snahou otrávit Skripalovi stojí Rusko. Hunt dodal, že podle informací britských úřadů je Rusko také za kyberútoky na ukrajinský dopravní systém, Světovou antidopingovou agenturu (WADA) a volební kampaň demokratů před americkými prezidentskými volbami v roce 2016.
Britská premiérka Theresa Mayová a předseda nizozemské vlády Mark Rutte ve společném prohlášení odsoudili ruské „pohrdání globálními hodnotami“. Nizozemská ministryně Bijleveldová vyzvala Rusko, aby zastavilo své kybernetické operace, jejichž cílem je podle ní podrývání západních demokracií.
Moskva britské obvinění podle agentury TASS odmítla jako součást dezinformační kampaně namířené proti Rusku. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová uvedla, že „bohatá fantazie britských činitelů nemá hranic“.
Pokus o kybernetický útok na OPCW včera ve společném prohlášení odsoudili také vrcholní představitelé Evropské unie. Předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová uvedli, že útok ukázal pohrdání smyslem práce mezinárodní organizace, jež pracuje na likvidaci chemických zbraní.
Nizozemsko a Británii dnes jednoznačně podpořila také Severoatlantická aliance. Její generální tajemník Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo a mezinárodní instituce. Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise důkazy „stoprocentně“ podporují tvrzení obou zemí, že za útokem na OPCW stojí ruská GRU.
Český ministr obrany Lubomír Metnar dnes v Bruselu řekl, že Česko rizika související s kybernetickou bezpečnostní nepodceňuje. Připomněl mimo jiné, že česká armáda buduje velitelství kybernetické obrany v Brně.