Nejvyššího podílu mezi internetovými hrozbami dosáhl v červenci škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA.
Uživatele v České republice během letních měsíců častěji obtěžují nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru, které jsou způsobeny tzv. adwarem. Během července je v prostředí internetu nejčastěji obtěžoval škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který stál za více než desetinou případů všech online hrozeb a potenciálně nechtěných aplikací (Potentially Unwanted Applications, PUA) detekovaných společností Eset. Na druhé místo se přesunul malware JS/CoinMiner, který útočníci používají ke skryté těžbě kryptoměn a představoval 8,3 % zachycených útoků. Třetí pozice patřila dalšímu adwaru HTML/Adware.Agent.A s podílem 6,75 %.
Podíl adware na internetových hrozbách v České republice během letních prázdnin výrazně roste. Během července se do první desítky zachycených škodlivých kódů dostaly hned tři adwary, které dohromady představovaly víc než pětinu všech detekcí.
Na ústupu je naopak JS/CoinMiner, který klesl z 9,34 % na 8,3 % podílu na internetových hrozbách, či backdoor SMB/Exploit.DoublePulsar. Ten napadá počítače s neaktualizovaným operačním systémem Windows a loni na jaře se podílel na šíření ransomwaru WannaCry. Zatímco letos v červnu představoval 5,35 % všech zachycených hrozeb, v červenci jeho podíl klesl na 4,91 % a zařadil se na čtvrté místo v žebříčku nejčastějších škodlivých kódů na českém internetu.
Nejčastější internetové hrozby v České republice za červenec 2018:
-
JS/Adware.Agent.AA (10,57 %)
-
JS/CoinMiner (8,3 %)
-
HTML/Adware.Agent.A (6,75 %)
-
SMB/Exploit.DoublePulsar (4,91 %)
-
JS/Adware.AztecMedia (3,74 %)
-
HTML/FakeAlert (3,53 %)
-
JS/Redirector (3,25 %)
-
Win32/GenKryptik (2,21 %)
-
PDF/Fraud (2,12 %)
-
Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (1,84 %)
Zdroj: Eset