Německý Spolkový sněm dnes po čtyřdenní odstávce spustil svou vnitřní počítačovou síť. Intranet bylo nutné zcela vyměnit poté, co se síť v dubnu stala terčem hackerského útoku a nedařilo se odstranit škodlivé programy, které v ní v dalších měsících přetrvávaly. Nakonec se ale nenaplnily obavy, že bude nutné vyměnit i všech zhruba 20.000 počítačů, které byly k intranetu připojeny.
Hackerům se v dubnu podařilo proniknout k osobním údajům o poslancích a jejich asistentech, ale i k interním materiálům jednotlivých poslaneckých klubů a většiny výborů. Útoku ubránily výbory zabývající se činností tajných služeb, protože mají vzhledem k obsahu projednávaných materiálů lepší zabezpečení.
I několik měsíců po útoku však zůstávaly v systému Spolkového sněmu viry, které otevíraly útočníkům přístup k tajným informacím. Vyšetřování navíc ukázalo, že hackeři měli krátce přístup i ke správě celého intranetu, takže nebylo možné vyloučit, že síť upravili pro své potřeby.
Spolkový sněm proto ve čtvrtek svůj intranet zcela vypnul a teprve dnes ho postupně zprovozňuje. V době odstávky neměli poslanci přístup k materiálům projednávaným v parlamentu ani ke svým služebním e-mailům a k elektronickým diářům.
Dodnes není jasné, kdo za útokem na vnitřní síť Spolkového sněmu stál. Němečtí vyšetřovatelé z něj podezřívají zahraniční tajnou službu, některé indicie údajně naznačují, že útok mohl být veden z Ruska.
Spolkový sněm byl už na počátku letošního roku terčem počítačového útoku. V lednu napadli hackeři jeho internetové stránky, stejně jako internetové stránky německé kancléřky Angely Merkelové. K činu se tehdy přihlásila proruská skupina z Ukrajiny s názvem CyberBerkut.