ZTE, čínský výrobce síťové infrastruktury a mobilních telefonů, se bude podílet na rozvoji rychlého internetu po optických vláknech do českých domácností. Technologii FTTH (Fiber-to-the-Home) od ZTE si v tendru zvolila společnost Nej TV, druhý největší český poskytovatel kabelové televize a internetu. Tuzemské domácnosti budou mít k dispozici připojení s přenosovými kapacitami až 150 Mbps. ZTE dodá řešení prostřednictvím svého českého distribučního partnera OFA.
Ještě do konce letošního roku plánuje Nej TV spustit pilotní provoz pro uživatele na Třinecku a Táborsku. Konečným cílem je do dvou let rozšířit nabídku těchto služeb do více než 5 500 českých domácností.
Řešení FTTH oproti běžným metalickým sítím poskytuje násobně vyšší rychlosti, spolehlivější přenos dat a nízkou latenci signálu. Operátorovi pak přináší úspory nákladů na výstavbu a provozování sítě. Dosah optického signálu je totiž oproti metalice v řádu desítek kilometrů. Řešení, s nímž ZTE zvítězilo, je konkrétně postaveno na technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network). Mezi ústřednu poskytovatele a koncové zařízení uživatelů není v tomto případě třeba zapojovat žádné aktivní síťové prvky.
„Poptávka po širokopásmovém přenosu dat není již dávno doménou pouze velkých podniků, nároky na přenosové kapacity raketově rostou také v domácnostech. Právě na tento trend naše nabídka Fiber-to-the-Home reaguje. Díky použitým technologiím ZTE budeme moci zákazníkům garantovat nejvyšší možnou kvalitu osvědčenou v mnoha zemích světa za konkurenceschopné ceny,“ sdělil Jaroslav Hanyk, generální ředitel společnosti Nej TV a.s.
Rychlý internet v domácnostech jako měřítko vyspělosti zemí
Dostupnost a využívání rychlého připojení k internetu v domácnostech je v dnešní době bráno v potaz při srovnávání technologické vyspělosti zemí. Snahu o rozvoj vysokorychlostního internetu pro běžné uživatele proto dlouhodobě podporuje také stát prostřednictvím programu Digitální Česko.
V rozšířenosti internetu s rychlostí 30 Mbit/s a vyšší Česká republika loni pouze mírně překonala unijní průměr (údaje z výzkumu EU Digital Agenda Scoreboard). V dosahu přípojek k takto rychlému internetu bylo 64 % českých domácností. Ač nad celoevropským průměrem, patřilo v tomto ohledu České republice až nelichotivé 22. místo mezi 30 sledovanými zeměmi.