Microsoft vydal druhé říjnové úterý 10 bulletinů zabezpečení, z toho 5 je označeno za kritické.
Jedná se o následující balíčky:
MS16-118 – kumulativní záplata pro Internet Explorer. Některé z opravených zranitelností umožňují vzdálené spuštění kódu.
MS16-119 – obdobný balíček pro MS Edge.
MS16-120 – opravy pro Microsoft Graphics Component (součást Windows, ale stejně tak používáno v rámci MS Office nebo Skype). Vzdálené spuštění kódu může útočník v tomto případě vyvolat otevřením podvodného webu, ale i dokumentu obsahujícího speciální grafiku nebo fonty.
MS16-122 – opravy pro ovládací prvek Windows Video Control, zneužití lze realizovat pomocí objektu vloženého do e-mailu nebo webové stránky.
MS16-127 – opravy Adobe pro přehrávač Flash Player distribuované Microsoftem (Windows 8.1, 10 a Windows Server 2012).
Z těchto kritických oprav mají všechny zhruba stejnou prioritu.
Dále Microsoft uvolnil aktualizace MS16-121 (spuštění kódu při otevření podvodného souboru RTF, určeno i pro MS Office na Mac OS X), MS-16-123 (pro vlastní operační systém, respektive ovladače zobrazení Windows Kernel Mode Drivers, umožňuje pouze eskalaci oprávnění), MS-16-124 (opět pro OS, umožňuje eskalaci oprávnění, pokud útočník získá určité informace z registrů) a MS-16-125 a MS-16-126, což jsou balíčky zabezpečení též na úrovni operačního systému (Windows Diagnostic Hub a Windows Internet Messaging API).
Microsoft v říjnu současně změnil svůj způsob distribuce oprav tak, že balíčky zabezpečení se stahují jako celek. Což by samozřejmě pro běžné uživatele bylo pohodlnější – ti však mají stejně nastavené automatické aktualizace. Naopak se tím možná zbytečně komplikuje život pro ty administrátory, kteří chtějí opravy testovat a pak nasazovat jednotlivě.
V rámci balíčku se instalují (zkoušejí instalovat) i aktualizace pro předcházející měsíc. To podle Microsoftu má zjednodušit situaci, kdy nějaká aktualizace selže, záplaty z příštího měsíce jsou však na ní závislé a vzniká pro administrátory obtížně řešitelný problém. Balíček záplat je dle Microsoftu sestaven vždy tak, aby zbytečně nekomplikoval stahování.
Záplaty Adobe
Společnost Adobe vydala v úterý 11. 10. samostatně záplaty pro přehrávač Flash Player, které distribuuje i Microsoft, dále pak 79 oprav pro Acrobat/Reader. To je nezvykle velké množství, obecně však množství útoků prostřednictvím zranitelností v Acrobatu/Readeru v posledních cca 2 letech výrazně pokleslo; zčásti v důsledku systému záplatování, zčásti díky sandboxu, který odděluje zpracování PDF souborů od zbytku systému.