Kvůli nedostatku odborníků v IT dochází prý k přeplácení, nezdravému rozmazlování i snižování výkonnosti pracovníků.
Podle analýzy Českého statistického úřadu se v roce 2015 v oblasti informatiky na veřejných a soukromých vysokých školách vzdělávalo 20,9 tisíce studentů. Téhož roku absolvovalo 4,4 tisíce z nich. Od roku 2012 počet posluchačů oborů IT mírně klesá.
Už absolventi středních škol zaměřených na IT obory jsou tak na pracovním trhu velmi cenění. „V oblasti IT se stalo novým trendem začít pracovat hned po střední škole. Studenti si sice uvědomují důležitost vysokoškolského vzdělání a 98 procent našich maturantů si přihlášku na VŠ podá, ale stále častěji se stává, že studium přeruší nebo ukončí, aby využili pracovní příležitosti, které jim sílící poptávka firem nabízí,“ tvrdí Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).
„Sílící zájem o naše studenty a absolventy jsme poprvé registrovali už před 15 lety a v posledních třech letech raketově stoupá. … Poptávka firem více než trojnásobně překračuje nabídku pracovního trhu.“
„Kvůli nedostatku odborníků v IT dochází k přeplácení, nezdravému rozmazlování a v konečném důsledku i snižování výkonnosti pracovníků v IT. Situace na trhu dovoluje relativně dobře přežívat i méně schopným specialistům místo toho, aby je nutila se snažit,“ uvádí Michal Pavlorek, e-commerce director ve společnosti eD systém Czech. „Nedostatek odborníků pociťují především nové disciplíny jako UX (user experiense) a pak také starší technologie, které nejsou tak ,sexy´, ale fungují na nich často ty nejdůležitější systémy.“