Řešit se bude otázka stanovení hranice mezi občasným přivýdělkem a soustavnou výdělečnou činností.
Hospodářská komora ČR zahájila práce na vyhotovení doporučení českého byznysu nové vládě pro rozvoj digitální ekonomiky. Součástí materiálu „Digitální ekonomika – nová pravidla pro moderní zemi“, který bude prezentován v lednu 2018, budou i podrobnější doporučení k regulaci sdílené ekonomiky. Hospodářská komora ČR také uspořádá sérii odborných diskuzí právě na téma digitální ekonomiky.
Experti budou od října do prosince diskutovat v rámci odborných setkání o třech okruzích témat spojených s moderními technologiemi – poskytování služeb, nabídkou zboží a trhem práce. Podle bývalého koordinátora digitální agendy ČR Tomáše Prouzy, nyní podnikatele, který je jedním z hlavních iniciátorů expertních jednání, by měli zúčastnění najít konsenzus v zásadních otázkách, jak by měl na nové technologie reagovat stát. „Jak může stát využít moderních trendů pro efektivnější fungování, snižování regulatorní zátěže či samoregulaci, aby podpořil hospodářský růst? Měl by vzniknout zákon o sdílené ekonomice nebo bude stačit upravit stávající legislativu?“ ptá se Prouza.
Hospodářská komora ČR pozve zástupce státní správy, byznysu, akademické sféry a další odborníky např. z České asociace sdílené ekonomiky nebo ze Sdružení pro internetový rozvoj v ČR. Cílem je najít pro předložené náměty konsensuální řešení mezi všemi klíčovými partnery.
Jasný postoj by měl být vyjádřen také k otázce podpory modernizace výroby v českých firmách, k momentálním bariérám digitalizace a k postupu, jak se připravit na změny a rizika s nimi spojená. Mezi nejvíce palčivé, ale zato zcela zásadní, bude patřit otázka stanovení hranice mezi občasným přivýdělkem a soustavnou výdělečnou činností nebo shoda nad tím, kdo nese „odpovědnost“ za lidi, nabízející práci prostřednictvím platforem či obecně internetu.
Hospodářská komora ČR představí výstupy z expertních jednání v lednu 2018.