Zdánlivě neprůstřelná strategie OEM licencí dominantního OS společnosti Microsoft opakovaně narazila ve Francii. Již ve třetím případě soudy rozhodly, že velký výrobce značkového HW musí kupujícímu proplatit cenu předinstalovaného systému na jeho počítači.
Na rozhodnutí upozornila společnost No More Racketware, která dlouhodobě proti „vynucené“ dominanci OS bojuje. Případ s kupujícím Stephanem Petrusem a společností Lenovo, který byl rozhodnut koncem ledna, se táhl několik let, ale francouzské soudy podobným způsobem rozhodly již dříve. Zajímavé je, že ve všech případech se jednalo o velké asijské výrobce (Acer, MSI).
Co je na celém případu podstatné, je argumentace, na základě které soudce nakonec rozhodl. Ta se totiž opírá o jeden z výkladů evropské směrnice 2005/29/CE o nepovolených obchodných praktikách a může tudíž sloužit jako precedens pro zbytek EU.
Ve zkratce šlo o to, že si Petrus koncem roku 2007 zakoupil notebook s OEM instalací Windows Vista, výrobce v té době stejný notebook bez OS licence nenabízel. Jakožto linuxový uživatel kontaktoval Lenovo s požadavkem o vrácení ceny za operační systém, odvolával se přitom na jednu z formulací v licenci OS Windows Vista. Výrobce žádost odmítl, jako neopodstatněnou. Po prvním negativním rozsudku se Petrus obrátil na nejvyšší soud a ten mu dal nakonec zapravdu. Soud prohlásil, že Lenovo se dopustilo agresivní obchodní praktiky podle 29 přílohy 1 směrnice 2005/29/CE (platba za službu či produkt, který si kupující nežádal) a musí tedy peníze vrátit.