Společnosti budou moci bezpečně provádět transakce díky sadě nástrojů a služeb EY Ops Chain Public Edition (PE).
Společnost EY spustila prvotní verzi veřejné edice své sady podnikových nástrojů EY Ops Chain Public Edition (PE), která je implementací kryptografické metody známé jako důkaz s nulovou znalostí (Zero-Knowledge Proof, ZKP) na veřejném blockchainu Ethereum. Díky uvedené technologii budou podle EY nyní firmy moci bezpečně vytvářet či prodávat tokeny pro své produkty a služby prostřednictvím veřejné blockchain sítě a přitom disponovat soukromým přístupem k transakční historii.
EY Ops Chain (PE) využívá pro privátní převody elektronických tokenů metodu ZKP, kdy jsou data potvrzována, aniž by byl narušen konsensus algoritmus, resp. metoda validace prováděných transakcí. Zároveň nedochází ke zveřejnění podrobností realizovaného obchodu. Prezentované řešení podporuje jak platební tokeny, tak jedinečné tokeny pro produkty a služby vycházející ze standardů ERC-20 a ERC-721 sítě Ethereum.
„V případě EY Ops Chain (PE) jde o vůbec první implementaci svého druhu a zásadní krok směrem k přijetí blockchainu. Privátní blockchainy sice podnikům zajišťují soukromí uskutečňovaných transakcí, nicméně za cenu nižší bezpečnosti a odolnosti. Pomocí metody důkazu s nulovou znalostí mohou organizace uzavírat obchody ve stejné síti jako konkurence, přitom v naprostém soukromí a s úrovní zabezpečení veřejného blockchainu Ethereum,“ říká Paul Brody, vedoucí globálního oddělení společnosti EY pro inovace.
Vzhledem k tržní kapitalizaci zhruba 20 mld. dolarů a milionům uživatelů a investorů je Ethereum jako veřejná síť na bázi blockchain technologie řádově větší než jakákoliv v současnosti provozovaná privátní blockchainová platforma. Veřejné sítě jsou typicky považovány za bezpečnější a poskytující vyšší likviditu než soukromé platformy a jejich robustnost roste společně s počtem participujících subjektů.
„Z hlediska firem je největší překážkou přijetí blockchainu začleňování obchodních partnerů do privátní blockchainové sítě podniku či konsorcia. Rozšířená a bezpečná infrastruktura veřejného blockchainu umožňuje společnostem obchodovat a zároveň zachovat soukromý charakter transakcí. To výrazně snižuje náklady a šetří čas ve srovnání se zakládáním soukromých sítí a nutností zapojit partnery jednoho po druhém,“ doplňuje Paul Brody.