Množství restriktivních opatření přijatých státy G20 se mezi lety 2010 a 2016 zčtyřnásobilo.
Nová studie společnosti Accenture přináší varování, že „digitální fragmentace“ – zavádění stále nových omezení a předpisů týkajících se toků dat a IT produktů či služeb – poškozuje globální prostředí, kde se byznys odehrává. Mohla by tak ovlivnit firemní strategie zaměřené na růst a inovace.
Studie „Digitální fragmentace: přizpůsobte se, abyste ve fragmentovaném světe uspěli” uvádí, že předpisy a omezení, které mají digitální fragmentaci na svědomí, jsou často vytvářeny s dobrými úmysly. Pokoušejí se například zlepšit ochranu osobních dat nebo zvýšit IT bezpečnost. Podle analýzy by užší spolupráce vlád a firem mohla pomoci k dosažení těchto cílů, aniž by byly zpomaleny inovace nebo potlačeno použití nových technologií.
Ze čtyř stovek dotázaných ředitelů IT (CIO) a ředitelů pro technologie (CTO) zvažuje 74 %, že zanechá působení v cizí zemi, pozdrží aktuální plány na expanzi do nové země nebo po následující tři roky zanechá pokusů o vstup na trhy v cizích zemích – a to vše z důvodu zvětšení překážek, které globalizaci stojí v cestě. Zpráva vypočítává, že množství restriktivních opatření přijatých státy G20 se mezi lety 2010 a 2016 zčtyřnásobilo. V roce 2010 existovalo 324 restriktivních opatření a v roce 2016 jich bylo již 1 263. Počet zemí, kde existují zákony na ochranu osobních dat, se mezi lety 1995 a 2015 ztrojnásobil z 34 na více než 100.
Důsledkem je nahrazení trendu ‘digitální globalizace,’ který byl hnán vpřed volným tokem dat, trendem ‘digitální fragmentace’. Více než polovina dotázaných lídrů trhu věří, že rostoucí bariéry vůči globalizaci omezí jejich schopnosti v následujících oblastech: používat nebo poskytovat cloudové služby (54 % dotázaných souhlasí, 14 % dotázaných nesouhlasí); využívat a poskytovat analytické služby v různých zemích (54 % dotázaných souhlasí, 15 % dotázaných nesouhlasí) a efektivně fungovat napříč IT standardy v různých zemích (58 % dotázaných souhlasí, 18 % dotázaných nesouhlasí).
Studie uvádí, že více než polovina dotázaných lídrů firem věří, že rostoucí bariéry pro globalizaci donutí firmy přehodnotit: globální IT architekturu (60 % dotázaných), fyzické umístění IT infrastruktury (52 %); strategii kyberbezpečnosti a její dosah (51 %); vztahy mezi globálními a lokálními dodavateli (50 %) a geografickou strategii pro získávání talentů v oblasti IT (50 %). Devadesát jedno procento dotázaných očekává, že rostoucí bariéry pro globalizaci zvýší v následujících třech letech náklady na IT.
„I když mnoho věrozvěstů digitálního světa říká, že státní hranice neexistují, není to pravda,” uvedl Armen Ovanessoff, ředitel Accenture Research.