Ani necelé čtvrtina vrcholových manažerů v USA se mohla pochlubit tím, že jejich firma průběžně monitoruje bezpečnostní rizika. Většina dotázaných čeká, že globální ekonomické prostředí zůstane do roku 2015 největším zdrojem bezpečnostních rizik a více než jeden ze čtyř manažerů (27 %) předpovídá, že stále důležitější roli budou hrát bezpečnostní rizika spojená se sociálními médii. Data vycházejí ze studie „Následný otřes – přizpůsobování se novému světu řízení rizik“ za kterou stojí Forbes Insights a konzultační společnost Deloitte.
Více než třetina (41 %) respondentů uvádí, že v průběhu příštích tří let považuje za nejdůležitější zdroj rizika globální ekonomické prostředí, a téměř třetina do této kategorie zařadila veřejné výdaje a státní rozpočet. Necelá třetina respondentů (30 %) se obává regulatorních změn a 27 % sociálních médií a finančního rizika. K hlavním oblastem, které vyvolávají znepokojení v souvislosti se zvýšením volatility během příštích tří let, patří finanční riziko (66 % respondentů), strategické riziko (63 %) a provozní riziko (58 %).
„Sociálním médiím ještě před pár lety nikdo nevěnoval pozornost a dnes jsou mezi pěti největšími zdroji bezpečnostních rizik – na stejné úrovni jako finanční riziko,“ uvádí Henry Ristuccia, partner, který má v Deloitte na starost regulatorní záležitosti a rizika.
Přes 50 % dotázaných se domnívá, že volatilita regulatorního, technologického a geopolitického rizika poroste, 55 % dotázaných manažerů uvedlo, že jejich organizace během příštích 12 měsíců svůj přístup k riziku přehodnotí. Přibližně devět z 10 respondentů (91 %) uvedlo, že plánují v příštích třech letech svůj přístup k řízení rizik v určité formě reorganizovat.
Na otázku, jak toho chtějí dosáhnout, většina dotázaných (52 %) odpověděla, že ve svých organizacích budou řízení rizik věnovat větší pozornost. K dalším klíčovým oblastem patří reorganizace procesů řízení rizik (39 %), další školení pro zaměstnance (37 %), zavedení nové technologie (31 %) a začlenění rizika do strategického plánování (28 %).
I přes pokrok v oblasti technologií souvisejících s riziky a obavy z proměnlivosti rizik z průzkumu vyplynulo, že nástroje používané pro průběžné sledování rizika jsou využívány nedostatečně.
Průzkum [PDF] proběhl v USA mezi 192 výkonnými řediteli firem s výnosy od jedné miliardy dolarů ročně výše.