Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpisy z bodového hodnocení řidičů.
Elektronický čip v občanském průkazu, díky kterému se mohou lidé přihlásit do různých systémů státní správy a vyřizovat některé záležitosti bez nutnosti návštěvy úřadu, si zatím aktivovala více než třetina majitelů nového dokladu. Úřady od začátku července vydaly téměř 12.000 nových e-občanek. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo vnitra. Portál občana, jehož prostřednictvím je možné se do téměř čtyř desítek služeb státu přihlásit, spustilo ministerstvo 8. července.
Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup například ke svým údajům v registru obyvatel, k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpisy z bodového hodnocení řidičů. Do budoucna by se k portálu měly připojit kromě centrálních úřadů také města a obce. Prostřednictvím portálu by tak bylo možné zaplatit poplatky za odpad nebo případné pokuty.
„Věřím, že až si občané vyzkouší, jak jim online komunikace s úřady šetří čas a zjednodušuje život, bude lidí využívajících elektronické služby přes Portál občana rychle přibývat,“ uvedl ředitel odboru eGovermentu Roman Vrba.
K aktivaci čipu je třeba zadat čtyřmístný až desetimístný identifikační osobní kód (obdoba PINu), zadat je třeba také deblokační osobní kód (obdoba PUKu). I lidé, kteří nebudou chtít čip aktivovat, budou muset při převzetí elektronické občanky sdělit čtyřmístný až desetimístný bezpečnostní kód. Má sloužit k bezpečnějšímu ověření totožnosti žadatele při osobním jednání s úřady.
Podle náměstka ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslava Strouhala bylo od spuštění Portálu občana na gov.cz za týden zaznamenáno 50.000 návštěv. „Vzhledem k období prázdnin to považujeme za obzvlášť dobrý výsledek. Nejčastěji občané na portál přicházejí dopoledne mezi 9:00 a 10:00 ráno nebo potom po 19:00 večer,“ uvedl ve zprávě.
K elektronickým výpisům z veřejných rejstříků budou lidé kromě občanského průkazu s čipem potřebovat také svou datovou schránku. Bez datové schránky se lidé dostanou ke svým elektronickým receptům a budou moci využívat služeb České správy sociálního zabezpečení, k ostatním službám budou mít jen informativní přístup.