Do distribuce českou hru dostali hlasováním sami hráči.
Počítačová hra Attentat 1942, kterou vytvořili čeští vědci, se dostala na distribuční platformu Steam a je ve finále světového šampionátu ve vývoji počítačových her. Steam je hlavní distribuční platforma pro světový trh s počítačovými hrami a trhu pro PC dominuje. Do distribuce českou hru dostali hlasováním sami hráči, řekl ČTK hlavní herní designér Vít Šisler z FF UK. Hra má také verzi pro školy, dostávají ji zdarma a stáhla si ji pětina českých učitelů dějepisu.
Attentat 1942 vypráví příběhy z období protektorátu z pohledu lidí, kteří okupaci zažili. Hra je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví. Hru vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty UK a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
A pracují na dvou dalších pokračováních. „Hra s názvem Vnitřní pohraničí je už učitelům k dispozici a zabývá se poválečným uspořádáním Československa, odsunem sudetských Němců a nástupem komunismu k moci. Třetí díl s názvem Útěk pojednává o 50. letech, pražském jaru, okupaci v roce 1968 a následné normalizaci,“ uvedl Šisler. Učitelé oceňují to, že hra studenty motivuje ke studiu soudobých dějin a nabízí různé úhly pohledu. Studenti prý většinou píšou, že si díky hře dokážou dané období lépe představit.
„Do nedávné doby nebyly hry na Steam přijímány automaticky, ale musely projít schvalovacím procesem, ve kterém se k jejich možnému zařazení do prodeje vyjadřovali hlasováním samotní hráči. Attentat 1942 tímto procesem, zvaným Greenlight, úspěšně prošel a v době přijetí byl na Greenlightu na čtvrtém místě z přibližně 3000 her,“ přiblížil úspěch hry.
Hra Attentat 1942 je vylepšenou verzí hry Československo 38-89: Atentát, která vyšla pouze v češtině v roce 2015. V současné verzi má hra lepší kvalitu videí a komiksů, obsahuje nové herní mechaniky, nové minihry, vylepšené uživatelské rozhraní a překlad do angličtiny.
Původní verzi hry si v Česku koupilo asi 1000 uživatelů. „Ve srovnání s úspěšnými světovými hrami je to velmi malé číslo, na původně akademický projekt je to nicméně značný úspěch,“ říká tvůrce hry. V počítačových hrách s válečnou tematikou podle něj většinou chybí perspektiva civilistů. Attentat 1942 ukazuje válku a nacistickou okupaci z pohledu obyčejných lidí. „Za každou postavou, epizodou, osobním dokumentem nebo předmětem v příběhu stojí podrobné studium zdrojů a dobových materiálů,“ doplňují tvůrci.