Podle expertů na internetová média jde o předvolební proklamaci.
Internetové společnosti jako Google a Facebook, které šíří mediální obsah, musí podléhat stejným pravidlům jako ostatní média, musí odvádět v tuzemsku daně a musí respektovat ochranu autorských práv. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle něho by to měla zajistit společná pravidla Evropské unie. O prosazení příslušných pravidel by se podle něj měli zasazovat ministři i premiér při jednáních v Bruselu, téma lze prosazovat i v rámci frakcí v Evropském parlamentu, ve kterých působí čeští europoslanci.
Podle expertů na internetová média jde o předvolební proklamaci. „Škoda, že se Pavel Bělobrádek o tohle nezasazoval v době, kdy o tom hovořilo Sdružení pro internetový rozvoj. Pokud někdo v tuzemsku neodvádí daně, tak to jistě nevyřeší EU, ale měli bychom si to vyřešit doma. Tenhle celosvětový problém se ale netýká jen Googlu či Facebooku, daně optimalizují všichni velcí hráči,“ podotkl internetový odborník Daniel Dočekal. Facebook ani Google ale nepodléhají českému ani unijnímu právu.
„Aby mohl efektivně fungovat trh médií, musejí na něm platit rovné podmínky, což dnes neplatí a hrozí monopol internetových gigantů,“ řekl Bělobrádek. Internetové firmy podle něj nemusejí dodržovat český tiskový zákon, nemusejí v Česku platit daně ani jim nehrozí soudní postih za zveřejnění pomluvy. „Porušují autorská práva, vyhledávají a zveřejňují informace, které někdo vytvořil, které přebírají od médií, aniž by jim za to platily,“ řekl.
Nerovné postavení klasických médií a internetových gigantů podle Bělobrádka ohrožuje demokracii, která nemůže bez svobodných médií fungovat. „Demokracie stojí a padá s rovnými informacemi. Je nám jasné, že společnost, v níž by lež začala vítězit nad pravdou, není svobodná a lidé se u voleb nerozhodují na základě pravdivých a úplných informací a naopak mohou podléhat strachu a manipulacím,“ řekl.
Trh médií podle Dočekala funguje, platí na něm rovné podmínky a internetoví giganti rozhodně nemají monopol v mediální sféře. „Google ani Facebook autorská práva neporušují, bohužel Pavel Bělobrádek má špatné informace. Co se týká daní, postihů za pomluvy či dodržování českého tiskového zákona, tak je dobré se podívat na Francii, které nedělá problém Google i další hnát k soudu i k odpovědnosti,“ dodal. Podotkl, že v Česku je hrozbou spíše otázka vlastníků médií a tolerance k „lžimédiím“, manipulaci či ruské propagandě.
Podle Bělobrádka je třeba nastavit spravedlivé podmínky na mediálním trhu. Za nejvhodnější považuje prosazení těchto pravidel na evropské úrovni. Pokud budou pouze národní legislativy, nemusí být závazné pro ostatní státy a předpisy se mohou obcházet, řekl. Upozornil také, že celá EU bude mít při jednáních s internetovými firmami silnější postavení než jednotlivé státy.
O zavedení nových pravidel by podle lidoveckého předsedy měli usilovat příslušní čeští ministři v rámci ministerských rad EU, otázku by mohl nadnést i premiér na evropské summitu. Bělobrádek vidí jako možnost i vyvolání diskuse v Evropském parlamentu, kde by ji mohli v rámci svých frakcí prosazovat čeští europoslanci.