Avast Software dokončil akvizici svého dosavadního rivala AVG a získal tak v této původně české, dnes nizozemské společnosti majoritní podíl. Od dnešního dne, tedy pondělí 3. října budou obě společnosti spravovány jako jedna firma.
Do čela nového subjektu s letošními předpokládanými tržbami přesahujícími 700 milionů dolarů byl na pozici CEO jmenován Vince Steckler. Avast by měl být podle Stecklera „ještě více český“, z toho důvodu plánuje vrátit některé aktivity AVG zpět do země.
„České kořeny obou těchto firem, které zaměstnávají jedny z nejlepších IT inženýrů na světě, jsou pro nás velmi důležité a chceme na nich dál stavět bude převážná část našeho manažerského a vývojářského týmu v České republice,“ uvedl Steckler.
Na základě akvizice Avast nyní drží zhruba 87 % zbývajících akcií AVG, které získal v souladu s počáteční nabídkou odkupu. Avast také oznámil, že zahájil navazující nabídku odkupu akcií jako příležitost pro ty akcionáře AVG, kteří se dosud nezapojili.
Svoji pozici v návaznosti na ukončení počáteční nabídky odkupu akcií opouští CEO AVG Gary Kovacs; integraci obou společností bude ale nadále konzultovat.
Produkty obou spojených firem dnes používá více než 400 milionů lidí, jsou na 40 % domácích počítačů po celém světě (co se větších zemí/oblastí týče, pouze s výjimkou Číny). V USA jde o 58 milionů uživatelů, a představují tak pro Avast největší trh.
Jméno AVG zatím nezmizí
Spojením s AVG se Avast stává firmou poskytující komplexní služby v oblasti internetové bezpečnosti se širším technickým potenciálem než doposud. “Spojili jsme například virové laboratoře, ve kterých vznikají týmy, které se budou věnovat novým bezpečnostním hrozbám, jako je sociální inženýrství, útoky směrované na IoT zařízení nebo ransomware, proti kterému bojujeme pomocí strojového učení,“ dodal Vince Steckler.
Akvizice má Avastu mimo jiné umožnit rozšířit obchodní aktivity v segmentu malých a středních podniků a využít silné distribuční základny AVG, která mu umožní spolupracovat a podporovat více firem, a to včetně velkých organizací.
Avast převzal i společnost Location Labs, která vyvinula cloudové řešení umožňující překonat nedokonalosti mobilních operačních system a kterou AVG koupila před dvěma lety. Avast nyní plánuje dale investovat do spolupráce s mobilními operátory a rozšiřovat ji do dalších zemí. Důvodem je, že vzhledem k uzavřenosti mobilních operačních systémů je podle něj mobilní bezpečnost a ochrana soukromí účinější, pokud je zabudovaná přímo v infrastruktuře mobilních operátorů.
Společnost bude i nadále nabízet produkty pod značkou AVG a Avast a poskytovat podporu všem svým zákazníkům a partnerům v obou produktových řadách.
Nový Avast v kostce
• má nejširší detekční síť na světě se 400 miliony koncovými zařízeními. Ty fungují jako senzory poskytující informace o virech a malware a pomáhají tak ničit nové hrozby už ve chvíli, kdy se objeví
• má pravděpodobně největší bezpečnostní cloudovou síť a platformu pro strojové učení na světě, skládající se z více než 9 tisící serverů a umožnující 50 millionů souběžných spojení, čímž je zajištěna okamžitá ochrana pro všechny uživatele
• zabrání zhruba 1 miliardě útoků měsíčně
• zablokuje více než 500 milionů škodlivých URL měsíčně
• zablokuje více než 50 milionů phisingových útoků měsíčně
• zkontroluje přibližně 9 milionů spustitelných souborů měsíčně, z nichž 25 % odhalí jako závadné, což mu dodává rychlejší a hlubší povědomí o prostředí nejaktuálnějších digitálních hrozeb.