Své akcie z českých firem v Londýně v minulosti upisovala nebo obchodovala např. NWR, Zentiva nebo Stock Spirits.
Antivirová společnost Avast Software sídlící v Praze se chystá ke vstupu na londýnskou burzu, který by mohl podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy Kč). Vyplývá to z informací zdrojů agentury Reuters obeznámených se situací. Mluvčí společnosti Dominika Kalašová odmítla ČTK informaci komentovat.
Majitelé Avastu podle zdrojů Reuters najali společnost Rothschild, aby primární emisi akcií (IPO) připravila. O uvedení Avastu na londýnskou burzu by prý mohli usilovat v první polovině příštího roku, pokud to umožní podmínky na trhu. Šlo by o doposud největší technologickou primární emisí akcií v Británii, napsala agentura Reuters.
Kontrolu nad firmou Avast v roce 2014 získala investiční společnost CVC Capital Partners sídlící v Lucembursku, transakce tehdy celý podnik ohodnotila na miliardu dolarů. Společnost CVC se podle Reuters k informacím zdrojů odmítla vyjádřit, stejně jako firma Rothschild. Avast plánoval IPO již v roce 2012, kvůli podmínkám na trhu však od plánu ustoupil.
Avast celosvětové zaměstnává 1600 lidí, z toho zhruba tisíc v Česku, konkrétně v Praze a v Brně. Pobočky má v 15 zemích včetně USA, Japonska nebo Ruska. Mezi nejvýznamnější trhy společnosti patří USA, Brazílie, Francie, nebo rychle rostoucí Indie.
Avast založili už v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení a v současnosti se řadí ke světové špičce. Její antivirové programy chrání přes 400 milionů počítačů a mobilních zařízení ve světě.
Společnost Avast loni zvýšila zisk před zdaněním a odpisy na 353 milionů dolarů (7,8 miliardy Kč) ze 188 milionů dolarů v předchozím roce. Tržby stouply z 269 na 714 milionů USD. Za růstem zisku stálo loňské převzetí konkurenční české firmy AVG. Avast je podle tržeb druhou největší světovou antivirovou firmou za společností Symantec. K největším firmám v oboru se řadí i společnost Eset s centrálou v Bratislavě, která má přes 100 milionů uživatelů.
Své akcie z českých firem v Londýně v minulosti upisovala nebo obchodovala například těžební firma NWR, výrobce léků Zentiva nebo skupina Stock Spirits, do které patří i Stock Plzeň.
Avast podle analytika BH Securities Martina Vlčka plánoval vstup na burzu již v roce 2012. Kvůli nepříznivé situaci na trhu ale IPO odložil. Nyní je situace na akciových trzích výrazně příznivější, ceny akcií obecně jsou výrazně vyšší než před pěti lety a nálada investorů je nakloněná investování do IPO a jiných nových projektů respektive firem nově vstupujících na burzu. „Ekonomická, finanční a měnová situace ve Velké Británii je nejistá kvůli brexitu. Volbu londýnské burzy vidíme tedy jako určité negativum,“ dodal.
Podle analytika J&T banky Milana Vaníčka by bylo samozřejmě lepší, kdyby se jednalo o IPO na domácí burze či alespoň o duální listing. „Myslím, že by to byla velká vzpruha pro BCPP, ale jde samozřejmě o rozhodnutí akcionářů a ti mají k tomu jistě vlastní důvody či vnímají, že své investory mají především mimo ČR. Nesmíme zapomenout, že produkty Avastu jsou celosvětové,“ uvedl.
„Momentálně přetrvávají velice dobré podmínky pro vstup na mezinárodní kapitálový trh a pro úpis akcií na tak významné burze, jakou je ta londýnská. Globální ekonomika expanduje a mnohé světové akciové trhy též. Investoři hledají nové investiční příležitosti a klesá jejich odpor k riziku. Krok Avastu je tedy z tohoto velice podstatného hlediska příznivě načasovaný a úpis akcí tak i proto má značnou pravděpodobnost úspěchu,“ dodal hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.