V pondělí byl oficiálně uveden do provozu nový vyhledávač WolframAlpha, který slibuje zcela nové dimenze ve vyhledávání na internetu. Někteří ho dokonce označují jako možného konkurenta Googlu, jiní o něm zase hovoří jako vhodném doplňku. WolframAlpha v každém případě nabízí něco odlišného. Na dotaz totiž nevrací seznam webů s možnou odpovědí, ale odpověď se snaží přímo vypočítat.
Autoři se v případě služby WolframAlpha brání označení „vyhledávač“, sami ji označují spíše jako „znalostní engine, který dovede odpověď vypočítat“. Snaží se vyhledávání přiblížit běžné komunikaci. Hlavním cílem je, aby uživatel jednoho dne zadal do vyhledávacího pole otázku „Jaké počasí bude zítra v Praze?“ a vyhledávač odpověděl „Zítra bude pršet a teplota se bude pohybovat mezi 25 až 27 °C“.
Než samozřejmě výzkumníci dospějí do této fáze, čeká náš ještě velmi dlouhá cesta. Zatím se zájemci o nový způsob vyhledávání musí spokojit nejen s absencí češtiny, ale také s řádově jednoduššími formulacemi otázek. Přesto už dnes přes řadu nedokonalostí vypadá WolframAlpha velmi zajímavě. Na dotaz „weather praha tomorrow“ totiž kromě teplot a povětrnostních podmínek zobrazí také přehledné grafy vývoje počasí i jeho historické hodnoty.
WolframAlfa informace nevyhledává, ale počítá
„Spíše než aby WolframAlpha vytvářel databázi surových informací a dat, snaží se je vypočítat,“ říká Theodore Gray, spoluzakladatel společnosti Wolfram Research. Podle něj běžné vyhledávače dokážou pouze vyhledat již existující věci, ale WolframAlpha se snaží nové informace vytvářet. Vytváří nové webové stránky, které obsahují přesně ty informace, které uživatel potřebuje.
K tomu je samozřejmě potřeba velmi vysoký výpočetní výkon, který je realizován více než 10 tisíci mikroprocesory z pěti datových center. Podle tvůrců jde v současnosti o největší a nejrůznorodější sbírku informací a dat z nejrůznějších oborů.
„Naším cílem je zpřístupnit tuto znalostní databázi komukoliv, kdekoliv a kdykoliv,“ říká doktor Stephen Wolfram, britský fyzik stojící za vývojem WolframAlpha. Jeho plány jdou až tak daleko, že svůj systém označuje jako možného pokořitele vyhledávače Google.
Zabiják Googlu? Zatím ne
Podle několika významných technologických komentátorů má WolframAlpha do budoucna velký potenciál, nyní ale stojí na začátku dlouhého vývoje. Rozhodně tedy, alespoň zatím, nepůjde o pokořitele Googlu, spíše se stane jeho zajímavým doplňkem. Ostatně nabízí se také otázka, zda by lidé vůbec byli ochotni změnit své dosavadní návyky ve vyhledávání, i kdyby WolframAlpha nabízel sebelepší technologie. Zatím to vypadá, že toto ještě několik let zůstane nezodpovězeno.