Devět souborů v operačním systému Windows bylo aktualizováno bez souhlasu nebo vědomí uživatele. Jednalo se o aktualizaci samotného programu Windows Update. Společnost Microsoft tvrdí, že uživatelé nemusí mít žádné obavy. Aktualizace však proběhla také u uživatelů, kteří si tuto službu zakázali.
Program Windows Update změnil devět souborů v operačních systémech Windows Vista a XP. „K ověření funkčnosti, spolehlivosti a činnosti musíme také aktualizovat a zdokonalovat službu Windows Update samotnou včetně klientské části programu. Tyto aktualizace jsou důležité pro udržení kvality služeb,“ vysvětlil produktový manažer Nate Clinton, který má v Microsoftu na starosti právě službu Windows Update.
Víceprezident marketingu Jim Murphy ze společnosti SurfControl tvrdí, že je pro služby tohoto typu nezbytné, aby software mohl ověřovat dostupnost nových aktualizací nebo zjišťovat, zda se jedná o legální verzi produktu.
Ve Windows Vista byly údajně aktualizovány soubory wuapi.dll, wuapp.exe, wuauclt.exe, wuaueng.dll, wucltux.dll, wudriver.dll, wups.dll, wups2.dll a wuwebv.dll. V případě Windows XP došlo k automatickému stažení souborů cdm.dll, wuapi.dll, wuauclt.exe, wuaucpl.cpl, wuaueng.dll, wucltui.dll, wups.dll, wups2.dll a wuweb.dll.
Servis Pack až začátkem roku 2008
V souvislosti s Windows Update je třeba připomenout, že uživatele Windows Vista čeká v první polovině roku 2008 první velký opravný balíček Service Pack 1 (SP1). Tato velká aktualizace software je často pro firemní zákazníky důvodem pro přechod na novou verzi Windows. SP1 slibuje zvýšení bezpečnosti, výkonu systému a stability. Žádné výraznější změny by ovšem zákazníci neměli čekat, protože se Microsoft snaží přecházet spíše k průběžným aktualizacím právě pomocí Windows Update.
Microsoft přitom nejprve uvolní opravný balíček jako beta verzi pro testery. Jakmile firma obdrží od svých spolupracovníků připomínky, vybere termín vydání pro ostatní zákazníky. V minulosti však došlo k únikům beta verze, která se rozšířila do P2P sítí.
Opravný balíček o velikosti 1 GB by měl například upravit propojení bezpečnostního software cizích výrobců s Centrem zabezpečení a technologií Kernel Patch Protection, která chrání jádro v 64bitové verzi operačního systému. Po instalaci aktualizace bude údajně možné využít nástroj BitLocker pro šifrování ostatních diskových oddílů. Balíček rovněž přidává podporu nových hardwarových standardů mezi něž patří například souborový systém exFAT pro USB disky a výměnná zařízení nebo Extensible Firmware Interface (EFI). Dojde i k odstranění problémů se stabilitou externích monitorů u notebooků, nových grafických karet, změněn bude režim spánku, kopírování a přesouvání souborů.
Pokud budete chtít nový Servis Pack 1 využít, připravte si ovšem minimálně 7 GB volného místa na svém disku. V opačném případě se vám instalace nepodaří.
Zdroje:
How Windows Update Keeps Itself Up-to-Date
Microsoft Auto-Updates Components of Windows Without User Permission