Minulý týden společnost Microsoft uvolnila k veřejnému testování první RC (Release Candidate) verzi připravovaných Windows 7, která opět potvrzuje, že vývoj tohoto operačního systému postupuje vpřed mílovými kroky, a přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení. Pokud jste ještě neměli možnost RC verzi vyzkoušet, přinášíme vám shrnující výčet nejvýznamnějších novinek a celkové zhodnocení po několika dnech běžného používání.
Když Microsoft v lednu veřejnosti uvolnil beta verzi systému Windows 7, sklidil vesměs pozitivní ohlasy. Už v této fázi vývoje byl totiž systém mnohem svižnější než jeho předchůdce Windows Vista a nabídl celou řadu nových funkcí a vylepšení uživatelského rozhraní.
Nekonečné proměny hlavního panelu
Windows 7 jsou charakteristická zcela přepracovaným hlavním panelem (Taskbar). Ten seskupuje okna aplikací pod jednu ikonu bez popisku. Pokud máte například otevřeno několik dokumentů aplikace Microsoft Word nebo oken Průzkumníka, všechny se sjednotí pod danou ikonu. Po najetí kurzorem myši se zobrazí miniaturní náhledy těchto oken. Pokud najedete také nad jednotlivé náhledy, všechno ostatní se díky funkci Aero Peek dočasně zprůhlední a zobrazí se velký náhled na obsah daného okna. Tato funkce u RC verze přibyla také u procházení okny pomocí kombinace Alt+Tab. Doslova k dokonalosti jsou pak náhledy dovedeny u prohlížeče Internet Explorer, kde je takto možné zobrazovat miniatury jednotlivých záložek. Škoda jen, že to není možné také u oblíbeného prohlížeče Mozilla Firefox.
Pravým kliknutím na ikonu programu získáte možnost přímého přístupu k nedávno otevřeným dokumentům a k možnosti „přišpendlit“ (Pin this program to taskbar) danou aplikaci na hlavní panel. Navýšen byl také maximální počet zobrazených ikon na jednom řádku, aniž by bylo nutné jimi „scrollovat“.
RC verze navíc přináší novinku, náhledy oken je možné nově procházet prostřednictvím klávesnice. Stačí stisknout kombinaci Win+číslo. Číslo určuje pozici ikony od tlačítka Start. Zlepšena byla také spolehlivost hlavního panelu. Každá jeho změna se nyní uloží už po půl minutě, doposud se tak stalo až po ukončení procesu Explorer. Pokud tedy například systém havaroval, došlo i ke ztrátě všech provedených změn.
Zatřepat a nedýchat
Drobných vylepšení se dočkal také Průzkumník Windows, který nyní v adresním řádku vždy zobrazuje rodičovský adresář a usnadňuje tak navigaci. Také tlačítko pro vytvoření nového adresáře (New Folder) je nyní k dispozici v kterémkoliv okamžiku, v beta verzi musel uživatel nejdříve zrušit označení všech souborů.
Některé zásadní změny se objevily už před vydáním RC verze, rozhodně však stojí za to si je připomenout. Předně je to podpora vypalování souborů ISO a přehrávání formátů DivX, MOV či 3GP, MPEG-2 a dalších, pro které bylo v minulých verzích Windows potřeba instalovat speciální kodeky. Program Wordpad také umí otevřít dokumenty ODF, což je formát, který využívá kancelářský balík OpenOffice.org.
Samostatnou kapitolu ve Windows 7 představuje funkce Aero Snap, která pomůže poskládat vedle sebe dvě okna. Stačí jedno přetáhnout k pravému okraji a druhé k levému a automaticky se nastaví jejich rozměry. Po přetažení jinam se okno vrátí do původní velikosti. Pokud navíc s některé okno pomocí myší chytnete za horní lištu a „zatřesete“ jím do stran, všechna ostatní okna se automaticky minimalizují.
Řada vylepšení pro firemní prostředí
Významnou roli budou Windows 7 hrát také v případě firem. Zatímco v případě Windows Vista se mnoho společností rozhodlo přechod na novou verzi systému odložit na neurčito, Windows 7 mají mnohem lepší startovní pozici. Windows XP se za první rok od uvedení na trh usídlila na zhruba desetině firemních počítačů, u Windows 7 by to podle některých průzkumů mohla být až polovina. Od vydání Windows XP už uplynulo více než sedm let, tudíž je tento systém v mnoha ohledech zastaralý. Nedávno byla navíc ukončena jeho rozšířená podpora.
Windows 7 díky tomu mají jedinečnou příležitost zopakovat úspěch Windows XP ve firemním prostředí a vývojáři jsou si toho plně vědomi. Zjednodušená bude například hromadná instalace systému prostřednictvím Windows Deployment Services (WDS), a vylepšení se dočkala správa Zásad skupiny, kterou je nyní možné provádět pomocí jazyku PowerShell. Na těchto skriptech jsou založeny také zabudované nástroje pro řešení problémů a diagnostické aplikace, které řeší nejčastější problémy zaplavující zákaznickou linku Microsoftu. Admistrátor bude nově moci rozšiřovat tuto databázi problémů vlastními skripty.
Úplnou novinkou je pak také Windows XP Mód, který umožní uživatelům systému Windows 7 spouštět aplikace vytvořené pro Windows XP. Tato funkce je postavena na virtualizační technologii Windows Virtual PC, přičemž z pohledu uživatele se aplikace nainstalované do tohoto virtuálního prostředí chovají stejně, jako by byly nainstalované přímo ve Windows 7. Technologie je do systému integrována, není tedy potřeba používat speciální virtuální stroje. Windows XP Mód ocení především menší firmy, které stále využívají starší aplikace vytvořené pro systém Windows XP. Mnohem snadněji totiž budou moci přejít právě na nejnovější verzi Windows.
V RC verzi není zatím XP mód k dispozici a není tedy možné jeho fungování vyzkoušet. Oficiálně byl totiž zatím v beta verzi uvolněn k internímu testování a předplatitelům služby MSDN.
Bezpečnost až na prvním místě
Windows 7 RC nabízí také vylepšení v oblasti bezpečnosti. Přibyla například komponenta AppLocker, která umožňuje administrátorům nastavit, které aplikace na klientských počítačích poběží. Už dřívější verze Windows podobný nástroj obsahovaly, AppLocker však posunuje jeho funkčnost mnohem dále. Podobně byl vylepšen také nástroj BitLocker, který nově dokáže celoplošně šifrovat data také na přenosných médiích, a DirectAccess. Ten umožňuje připojení vzdáleného počítače do vnitrofiremní sítě bez nutnosti vytvářet VPN, navíc dokáže ověřit uživatele pomocí Smart karty. První dva zmíněné nástroje nicméně budou součástí pouze edice Enterprise.
Zásadní novinkou je pak přepracování nástroje Řízení uživatelských účtů (UAC). Ten se poprvé objevil ve Windows Vista a stal se jednou z nenáviděnějších funkcí, na které mohli uživatelé v tomto systému narazit. UAC bylo navrženo tak, aby snížilo riziko napadení počítače škodlivým softwarem, mnoho uživatelů však obtěžovaly jeho velmi časté projevy, takže jej raději vypínalii.
Microsoft tedy nástroj přepracoval a podle oficiálních informací by měl produkovat až o třetinu méně výzev. Ty se objevují, pokud chce uživatel provést významný zásah do systému. V nastavení UAC přibyl posuvník, pomocí kterého je možné nastavit intenzitu ochrany. Ve výchozím nastavení bylo redukováno na 16 různých výzev a dotazů, což by mělo být dostačující pro většinu běžných uživatelů.
V neposlední řadě byla deaktivována funkce AutoRun při používání USB disků a dalších přenosných úložných zařízení. Snadno ji totiž může zneužít škodlivý malware, což názorně předvedl například červ Conficker.
Praktické nasazení RC verze
Windows 7 RC jsem po zpřístupnění k veřejnému testování zkoušel zhruba čtyři dny na notebooku Asus s dvoujádrovým procesorem Intel Pentium 1,86 GHz, 2 GB RAM a integrovanou grafickou kartou. Vývoj tohoto systému sleduji průběžně, proto nešlo o žádné rozsáhlé zkoumání novinek. Zaměřil jsem se především na změny, které objevily od lednového vydání beta verze a byly v podstatě popsány výše v textu. Jinak jsem Windows 7 používal k běžné kancelářské práci, surfování na internetu, případně sledování seriálů.
Za celou dobu jsem přitom nezaznamenal výraznější nedostatky nebo nestabilitu. Občas se mi sice poněkud „roztřepilo“ zobrazení hlavního panelu, na příčinu jsem však nepřišel. Je možné, že na vině je výchozí ovládač grafické karty použitý při instalaci. Co se týká výkonu, zdá se mi, že oproti beta verzi běhají Windows 7 zase o něco rychleji. Už od beta verze jsou přitom výrazně rychlejší než Windows Vista.
Na problém jsem narazil pouze při instalaci, kdy instalační program Windows nechtěl rozeznat mé disky a vehementně se dožadoval externího ovládače. Přestože mě program stále ujišťoval, že instalační DVD mohu v tomto okamžiku bezpečně vyjmout, mechanika vůbec nereagovala. Po několikátém restartování jsem problém vyřešil trochu kuriózně, když jsem místo českého časového pásma ponechal výchozí americké. Instalace pak již proběhla bez problémů. U beta verze jsem na tento problém nenarazil, šlo přitom o stejný počítač.
Kam kráčíte, Windows 7?
Microsoft RC verzí potvrzuje, že dokáže vytvářet dobré operační systémy. Dokázal to například u Windows XP, nyní to dokazuje u Windows 7. Dokonce bych se nebál říct, že připravuje jeden z nejlepších systému současnosti, ne-li vůbec nejlepší. Pokud se totiž už v testovací fázi těší takové oblibě, že ho miliony uživatelů využívají jako primární systém, není se čemu divit. Přinejmenším by podle Microsoftu mělo jít o nejlepší Windows v historii.
Podle posledních informací nebude v případě Windows 7 vydána druhá RC verze. Datum vydání finálního produktu zatím nebylo oznámeno, spekuluje se však o druhé polovině letošního roku nebo začátku roku 2010. Systém Widnows Vista by pak měl být souběžně nabízen až do roku 2011.
Windows 7 na ITBiz.cz
Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém
Microsoft: Podniky by od Windows 7 neměly očekávat zázraky
Microsoft: Další zkušební verzí systému Windows 7 bude RC
Microsoft se chce u Windows 7 vyhnout problémům Visty
Potvrzeno: Internet Explorer bude možné v nových Windows vypnout