Sázkové kanceláře si oddychly, vláda v pátek neschválila senátní návrh zákona, jehož součástí byl i zákaz internetového sázení a také sázení po telefonu. Informovala o tom agentura ČTK. Sázení prostřednictvím internetu přitom bylo spuštěno začátkem ledna, do té doby u nás v této oblasti působily pouze zahraniční společnosti, u kterých je možné sázet od vstupu České republiky do EU.
Sázení po internetu: kdykoliv a kdekoliv
Hlavním cílem návrhu z pera senátu bylo odstranění zásadních nedostatků, které vedou k neustálému nárůstu hazardních her a k daňovému zvýhodnění většiny provozovatelů hazardu. „Obcím zase měla předloha umožnit, aby mohly toto zvláštní podnikání na svém území regulovat,“ napsal zpravodajský server agentury ČTK.
Podle vlády je však tento návrh, jehož součástí byla i kontroverzní pasáž, podle které by poskytovatelé internetového připojení měli znemožňovat svým uživatelům připojení ke stránkám s pornografickým obsahem, nesystémový. Ministerstvo financí v současné době připravuje nový zákon, který bude loterie a sázení upravovat, a k projednávání by se mohl dostat již příští měsíc.
Možnost sázení prostřednictvím internetu začaly tuzemské sázkové kanceláře nabízet 5. ledna. Doposud museli případní zájemci využívat služeb zahraničních firem, jejichž působení na českém trhu však ministerstvo financí považuje za nelegální. Firmy se však brání, že jim toto podnikání umožňuje evropská licence. Tato žabomyší válka má však jeden zásadní důsledek: stát přichází o peníze.
Ministerstvo povolilo internetové sázení po dlouhých letech zamítání, aniž by se musel změnit zákon o loteriích. České sázkové kanceláře však na rozdíl od zahraničních subjektů podléhají regulaci podle herního zákona a odvádí správní poplatky a odvody na státní dozor. Část výtěžku navíc musejí použít na veřejně prospěšné účely. Zájem sázejících je veliký, přesto zatím není vyhráno. Mezi zákonodárci je stále řada těch, kteří se k internetovému sázení staví odmítavě.