Americká společnost NComputing, zaměřující se na levná počítačová řešení, byla vybrána, aby vybavila počítačové učebny 5 tisíc indických škol. Díky použití vizualizační technologie bude moci až 1,8 miliónů indických studentů získat základní vzdělání v oblasti počítačů.
Projekt One Laptop per Children
Každá z 5 tisíc středních škol v indickém státě Andhra Pradesh zapojených do tohoto projektu získá počítačovou učebnu vybavenou dvěma stolními počítači a díky vizualizačnímu softwaru společnosti NComputing je bude moci využívat až 10 studentů najednou. Každý z těchto dvou počítačů bude totiž připojen k pěti dalším virtuálním klientským počítačům zahrnujících monitor, klávesnici a myš.
Tito klienti již nemusí mít žádné další hardwarové vybavení, všechny úkony se totiž provádějí na hlavním počítači, uživatel má přesto pocit, že pracuje se skutečným počítačem. Jedno takové pracovní místo bude stát přibližně 70 dolarů. Jde o dotovanou cenu, běžně by se částka za hardware a vizualizační software pohybovala okolo 200 dolarů.
Typické PC má dostatek výkonnostního potenciálu, takže může být bez problémů sdíleno více uživateli. Ten totiž podle Stephena Dukkera, ředitele společnosti NComputing, při běžné činnosti, jako je práce s internetem, tvorba dokumentů nebo přehrávání multimédií nevyužívá více než 20 procent výpočetního výkonu počítače. „Virtuální počítače mají navíc nižší energetické nároky a celkově tak snižují potřebné náklady na jejich provoz,“ dodává Dukker.
Indičtí studenti mají stále větší zájem vzdělávat se v oblasti počítačových technologií a připravovat se tak na své budoucí povolání. Bez uživatelské znalosti počítačů je totiž v mnoha případech velmi složité se na pracovním trhu prosadit. Většina studentů státních středních škol se přesto s počítačem vůbec nikdy nesetkala.
NComputing není první firmou, která se snaží poskytnout přístup k počítačům v chudých rozvojových zemích. Jeden z nejznámějších projektů tohoto typu je OLPC (One Laptop per Child), který má podporu velkých společností jako AMD, eBay či Google. Odhaduje se, že v rozvojových zemích je potřeba více než miliarda cenově dostupných přenosných počítačů určených nejen pro studenty, ale i jejich učitelům.
Zdroj: AFP