Američané si mohou konečně oddechnout, jailbreakování telefonu iPhone se stalo v USA zcela legálním, informaci potvrdil americký úřad pro copyright.
Centrála společnosti Apple ve městě Cupertino ve státě Kalifornie
V zemi, která se do teď vyznačovala velmi přísnými zákony proti porušování technických ochran copyrigtem chráněných děl, jde o poněkud kuriozní rozhodnutí, přesto je to tak. Jailbreakovaní iPhonu i dalších telefonů není od počátku tohoto týdne nelegální. V čem je rozhodnutí úřadu zajímavé? V USA je od roku 1996 platný zákon Digital Millennium Copyright Act (DMCA), který mimo jiné činí trestným jakékoli obcházení technické ochrany produktů, které jsou chráněny copyrightem.
Díky kontroverznímu zákonu nebylo až do teď například možné obcházet svého času velmi populární ochrany optických disků (např. CSS) pro potřebu zhotovení si vlastní záložní kopie, na kterou má legální vlastník nosiče ze zákona nárok.
Ne snad, že by jailbreak populárního prduktu Apple byl stejně absurní, jako legislativní kleště pro majitele optických disků, zde zalobovala politika. Americký úřad pro copyright má právo o vyjímkách z DMCA rozhodnout každé tři roky a za legalizaci odblokování mobilních telefonů, do kteréžto kategorie spadá i jailbreak iPhone, dloudobě a hlasitě bojovala organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která má díky své tradici a zvůčným jménům z éry počátku Internetu jistý vliv.
Není příliš pravděpodobné, že Apple svůj boj proti jailbreakům z ničeho nic vzdá, spíše se nyní bude snažit uživatelům softwarovou modifikaci telefonu znepříjemnit zrušením záruky či odmítnutí takto upravený telefon servisovat.
Zdroj: Yahoo News