Sun Microsystems, značka stejně tak opěvovaná, jako zatracovaná, milovaná i nenáviděná, ať již však máte na tuto společnost a její čerstvě uzavřený sňatek názor jakýkoliv, včera čerstvě dokončená akvizice, které nedávno požehnala i samotná Evropská unie, stále vyvolává řadu otazníků a obav.
Jaká jsou základní fakta? Včera americká společnost Oracle, která se zabývá vývojem podnikového software, dokončila velmi dlouho připravovanou akvizici Sun Microsystems za sedm celých čtyři miliardy dolarů v hotovosti. Fyzicky se tak obchod stal jednou z největších finančních transakcí svého druhu v historii. Nikoho dnes pravděpodobně překvapí, že trendem v dnešní nejisté době je spíše snaha převést většinu vyplacených peněz na nejistou hodnotu vlastních firemních akcií.
Akvizici společnosti s rekordním počtem vlastního open software řešení bránila až do poslední chvíle hlavně Evropská unie.Ta nakonec povolila převzetí společnosti, jež má vedle výkonných serverových technologií ve svém portfoliu například technologie jako JAVA, nebo velmi populární rychlý databázový systém MySQL, teprve před týdnem.
Co vadilo Unii?
Evropská unie dala nakonec po velmi dlouho protahovaném přezkoumávání akvizici zelenou s ortelem, že rozšíření společnosti Oracle podle jejích šetření nijak zvlášť dramaticky neohrozí hospodářskou soutěž na jejích vlastních trzích. Právě EU byla poslední nadějí všech, kdo se obávali o osud portfolia populárního otevřeného software v sunovském portfoliu.
Protahované námluvy
Přestože Oracle oznámil plánovanou akvizici již loni v dubnu a domácí (tedy Americké) ministerstvo spravedlnosti dalo plánu zelenou o čtyři měsíce později, Evropská komise si na šetření vyžádala podstatně více času a právě její průtahy zahýbaly v posledních měsících s cenami akcií na globálních trzích u obou společností. Po EU se k otázce akvizice měla vyjádřit ještě Čína a Rusko, obě země však mají dnes spíše jiné problémy a tak se jednalo v tomto případě spíše o formální stránku věci.
Budoucnost OS řešení od SUN Microsystems v ohrožení?
Po schválení transakce ze strany EU se pod křídla Oracle, která je nechvalně proslulá svoji spíše vendor-locked obchodní strategíí u svých produktů, dostal například velmi populární a díky své vhodnosti pro síťové použití též extrémně úspěšný objektově orientovaný programovací jazyk Java, prostřednictvím kterého je na světě naprogramována více jak jedna miliarda přístrojů. S Javou souvisí neméně populární programátorský nástroj NetBeans a obavu vyvolává také osud databázového systému MySQL, který dnes nad svými tržními konkurenty (např. PostgreSQL) vítězí zejména bezkonkurenční rychlostí. Obavu v této souvislosti vyvolávají zejména důvody, které by mohl mít Oracle pro zastavení vývoje databáze a její integraci s vlastními souvisejícími produkty, tedy zejména s Oracle Berkeley DB řešením, kterému databáze svým způsobem konkuruje.
„Jsem přesvědčen, že rozhodnutí Evropské komise je chybné. Nevychází totiž ze skutečností, kterými argumentovala ve své námitce,“ prohlašuje Florian Mueller, jeden z iniciátorů iniciativy, volající po záchraně MySQL. „Schválením akvizice dojde k děsivému precedentu, který by mohl nepříjemně ovlivnit budoucnost dalších open source projektů,“ varoval téměř apokalypticky Mueller.
Bude situace opravdu tak děsivá? Integrační procesy se pravděpodobně protáhnou na několik let, takže je na podobné úvahy (i obavy) ještě poněkud brzy. Pravda je, že Oracle v těchto ohledech dal své slovo, jenže to v případě korporace podobného formátu nemusí mít zrovna valnou cenu.
Přinese integrace vlnu propouštění?
Dalším populárním tématem integrace je možné propouštění velkého množství zaměstnanců SUN. Pravda je taková, že společnost by se tak či tak optimalizaci zaměstnaneckého stavu nevyhnula, kdežto takto alespoň přesune v očích veřejnosti i vlastních zaměstnanců nepříjemnou záležitost na někoho dalšího. Je však také možný opačný trend. Oracle zcela oprávněně upozorňuje na to, že počty nově přijatých lidí po akvizici by mohly být i vyšší, než počty zrušených míst v sídle Sunu. Větší společností, které do sebe integrují společnosti menší, tento trend také spíše podporují. List Wall Street Journal napsal, že Oracle hodlá přijmout na 2000 techniků a významně posílit prodej. Pravda ovšem zároveň je, že SUN se v rámci plošné optimalizace nákladů přeci jenom nevyhnul propouštění ani těsně před akvizicí. Jenom v České republice došlo ke snížení stavů, které je odhadováno někde mezi 10-30 % dosavadních zaměstnanců společnosti.
Zatmění slunce
Možný je ale také zcela opačný trend, řeči o nových místech mohou být jen pokusem PR Oracle o manipulaci veřejnosti. UBS například varoval, že by mohlo v rámci integrace dojít již v příštích pár týdnech k masivnímu propuštění. Její vlastní analýza hovoří v této souvislosti až polovině zaměsntnaců, tedy 13800 lidech.
Výkonný ředitel SUN Microsystéms, Jonathan Schwartz vyzval všechny zaměstnance, jichž se tento nepříjemný krok dotkne, k optimismu: „Pro ty, kteří se nestanou součástí Oraclu, bude toto první krok v novém dobrodružství. Sun má ohromnou reputaci nejen v Silicon Valley, ale po celém světě. Je velmi cenné mít tuto značku ve svém životopise, říká v interním mailingu. A Oracle CEO, Larry Ellison, vzkazuje, že budou v první fázi spíše naslouchat, než vyhazovat. Uvidíme, co to v jejich pojetí přesně znamená. V nejbližších dnech se ovšem zdá se „zatmění slunce“ rozhodně ještě nechystá.