Společnost Samsung v půlce týdne nečekaně oznámila odprodej své divize zabývající se výrobou klasických pevných disků (HDD). Výrobu převezme americká společnost Seagate.

Není bez zajímavosti, že díky tomuto kroku již dva největší výrobci pevných disků budou nalézat v USA. V relativně krátké době se tak jedná o druhou akvizici na diskovém trhu, která mění historicky dané rozložení sil. Tou první byl pochopitelně krok Western Digital, který vedl k odkupu divize Hitachi Global Storage Technologies za 4,3 miliardy dolarů.
Zatímco u WD byla motivace relativně zřejmá, neboť si tak pomohl na pozici největšího výrobce disků a ještě získal tržní podíl na poli serverových disků, kde se mu dosud příliš nedařilo, Seagate zřejmě pouze pokračuje v dlouhodobé nákupní horečce. Společnost si akvizicemi kompenzuje vlastní neschopnost pružně reagovat na výkyvy na trhu.
Loni se například výrobci nepodařilo včas představit dostatečně kvalitní produkty v oblasti 2,5 palcových disků, čímž ztratila velkou část svého podílu na úkor konkurentů, jako je právě WD. Problémem Seagate jsou také poměrně vysoké výrobní náklady zařízení, které prodává. Ty mají o zhruba 10% přesahovat výrobní náklady Western Digital, což se může projevit jako limitující faktor při případné cenové válce. Vyšší náklady ovšem znamenají především nižší marži, což se odráží v prostředcích dostupných na další výzkum a vývoj, marketing a expanzi. Jinými slovy, Seagate v první řadě potřebuje dostat své náklady pod kontrolu.
Bude také zajímavé sledovat, jak na tyto kroky zareaguje tržní trojka, v současnosti poslední velký asijský výrobce disků, společnost Toshiba, která zdá se již nemá příliš kde brát.
Samsung se kromě výše zmíněného kontraktu zavázal dodávat společnosti Seagate NAND flash paměti a Seagate na oplátku Samsungu pevné disky pro jeho PC. Seagate zaplatí Samsungu 1,375 mld. USD a to půl napůl v hotovosti a akciích společnosti. Druhá společnost tak získá přibližně 9,5 % akcií Seagate.