Společnost Samsung se podle tiskové zprávy, kterou vydala před pár dny, pochlubila, že jako první na světě může představit 30nm technologii 64gigabajtových flash NAND pamětí. Samsung to považuje za veliký úspěch v této oblasti, protože sloučením šestnácti takových čipů vznikne paměť o velikosti 128 GB. To by mělo stačit k uložení 80 filmů nebo 32 000 mp3 skladeb.
Jako první s flash pamětí přišla firma Intel a to v roce 1988. Tato technologie byla založena na paměťových hradlech NOR. Firmy Toshiba a Samsung poté přišly s novým typem technologie, kterou označily NAND. NAND technologie má výhodu v tom, že neumožňuje přístup ke každé buňce paměti zvlášť a tím ušetří spoustu energie a výkonu při manipulaci s pamětí. Z tohoto důvodu se paměť NAND začala používat ve všech úložných zařízeních (paměťové karty do fotoaparátů a podobně).
V roce 1997 přišel Intel (kvůli vysoké ceně flash pamětí) s novou technologií, kterou nazval MLC (multi-level cell). Tato technologie má zlepšený zápis, ale hlavně čtení dat z buňky. Díky této technologii bylo možno zaznamenat hodnotu, kterou paměť právě nabývá (jedna nebo nula), a tak bylo možné do jedné buňky zapsat více stavů. Intel ale více využívá technologii NOR pro její jednoduchou architekturu, kterou lze uplatnit u některých mikroprocesorů, a kvůli její menší velikosti.
Samsung použil nový způsob výroby, který nazval SaDPT (self-aligned double patterning technology). Je založen na klasické 60nm technologii, která se použije dvakrát po sobě s 30nm posunutím. Samsung také prohlásil, že se chystá na výrobu pomocí 20nm flash, ale to už pomocí technologie SaDPT nelze, a proto představil technologii CTF (Charge Trap Flash). CTF využívá snižování emitorového elektromagnetického šumu mezi jednotlivými paměťovými buňkami. To umožní zmenšení vzdálenosti mezi jednotlivými buňkami a díky tomu zmenšení velikosti paměti na jednu pětinu oproti pamětem SaDPT a NOR.
Díky pamětem NAND má nastat cenový pokles v SSD paměťových kartách, což má za následek stoupání kapacity úložných médií. V budoucnu by chtěli výrobci s SSD pamětmi konkurovat pevným diskům. To se může například hodit v oblasti, kde můžete použít jako rozšíření SSD kartu – třeba v nových digitálních kamerách, kde by bylo možno zaznamenat na jednu SSD kartu několik hodin videa ve velkém rozlišení. Podle průzkumu IDC byly v roce 2006 výnosy za SSD karty 373 milionů dolarů a podle plánu by se tato částka měla vyšplhat do roku 2011 na číslo 5,4 milionu dolarů, což je asi 75procentní nárůst.
Společnost plánuje, že by mohla s těmito technologiemi přijít na trh v roce 2009 až 2011 Tyto paměti by měly uplatnění hlavně v mobilních telefonech, MP3/video přehrávačích, paměťových kartách a v budoucnu také v pevných discích, které by byly ideálně určené pro domácí kina a velmi tiché sestavy, protože nemají žádné pohyblivé součástky.
Související
Výroba 64 GB flash disků se rozjíždí
SanDisk uvádí své špičkové 8GB flash disky
Hynix připravuje 57 nm NAND flash