Rozsáhlá kybernetická špionážní síť podle kanadských výzkumníků kradla citlivá data z počítačů ve více než stovce zemí. Kromě ministerstev zahraničí, ambasád a dalších vládních institucí byly napadeny také počítače tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Se zprávou přišel v sobotu americký list The New York Times.
Napadeno bylo 1 295 počítačů ze 103 zemí světa
Kanadští počítačoví experti z univerzity v Torontu ve své zprávě potvrdili, že bylo napadeno 1 295 počítačů ze 103 zemí. Z velké části jde o asijské země, ale také o Velkou Británii, Německo, Portugalsko, Kypr, Lotyšsko a další. Z mapky, která se objevila v článku na serveru The New York Times, vyplývá, že několik napadených počítačů se nachází také v České republice. Cílem kyberšpionáže byly vládní organizace, soukromé firmy i kancelář dalajlamy, která jako první pojala podezření o možném úniku informací a dala podmět k prošetření.
Počítače zodpovědné za průniky se nacházejí převážně v Číně, podle výzkumníků však není jisté, kdo za útoky stojí. Může tedy jít stejně tak o zpravodajské služby USA, Číny, Ruska nebo kohokoliv jiného. Čínská vláda v oficiálním vyjádření odmítla, že by šlo o její iniciativu, s tím, že jakákoliv kyberkriminalita je v zemi tvrdě trestána.
Útočníci získávali nad počítači kontrolu pomocí škodlivého malwaru, který se šířil prostřednictvím elektronické pošty. Pokud uživatel přiložený soubor otevřel, poskytl útočníkům plný přístup ke všem uloženým a často citlivým souborům. Podle vyšetřovatelů tento nebezpečný software, pojmenovaný GhostNet, umožňoval také za využití připojených audio- a videozáznamových zařízení monitorovat místnost, ve které se počítač nacházel. Zatím však nebylo potvrzeno, zda k takovému zneužití došlo.
Podle zprávy The Snooping Dragon: Social Malware Surveillance of the Tibetan Movement, kterou odborníci o víkendu zveřejnili, nejsou podobné útoky ničím novým. Tento je však specifický tím, že dokáže shromažďovat tajné informace sloužící potřebám zpravodajských a bezpečnostních složek utiskovaného státu, což může mít v konečném důsledku doslova fatální následky.
Dalajlama uprchl do exilu před 50 lety poté, co Čína potlačila tibetské povstání a stát si podmanila. V současné době sídlí exilová tibetská vláda v Indii ve městě Dharmsala.
Přečtěte si také
Odborníci varují před vysokým nebezpečím červa Conficker
Současná situace v internetové bezpečnosti
Svět informační bezpečnosti v roce 2009: malware míří na web