Federální soud minulý týden rozhodl, že společnost Psystar, která je proslulá výrobou levných klonů počítačů Apple, může pokračovat v soudním tažení proti tomuto výrobci. Více než půl roku táhnoucí se kauza tedy bude mít další vývoj, na jehož konci může být dokonce rozhodnutí, že kdokoliv bude moci volně prodávat počítače s předinstalovaným operačním systémem Mac OS X.
Federální okresní soud v pátek povolil společnosti Psystar upravit dříve podanou žalobu proti Applu. Jejím předmětem je obvinění, podle kterého Apple svazováním svého operačního systému pouze k vlastnímu hardwaru porušuje antimonopolní zákony. V listopadu loňského roku přitom stejný soud smetl tuto žalobu ze stolu. Psystar už jednou své obvinění upravoval, a to v polovině prosince.
Soudní spor se rozhořel už v červenci roku 2008, kdy Apple podal na Psystar žalobu pro porušování licenčních podmínek jeho softwaru. Už v dubnu téhož roku Psystar začal prodávat vlastní počítače s přeinstalovaným systémem Mac OS X s přesvědčením, že žádné licenční ujednání neporušuje. Proto žalobu opětoval a výsledek celého sporu je tak v nedohlednu. Objevují se pochopitelně i hlasy, které označují kroky společnosti Psystar jako oddalování nevyhnutelné prohry.
Psystar má nyní týden na podání pozměněného obvinění, Apple pak dvacet dní na odpověď. Soudní líčení je pak podle serveru Computerworld naplánováno na listopad. Pokud se ukáže, že má Psystar pravdu, dočkáme se možná unikátních změn v distribuci operačního systému Mac OS. Podle soudu by ho totiž v takovém případě mohl na své počítače instalovat kterýkoliv výrobce.
Další klonovač na obzoru
Nový vývoj má celá situace od minulého týdne také v Evropě, konkrétně v sousedním Německu. Výrobce Hypermeganet v této zemi začíná prodávat klony počítačů Apple s tím, že to německý zákon umožňuje. Podle mluvčího společnosti je totiž dokument obsahující licenční ujednání EULA systému MAC OS X uvnitř krabice a zákazník si ho tak před koupi nemůže přečíst. Podle německého zákona pak takový dokument nemá právní váhu a umožní systém instalovat na vlastní ostatní počítače. Počítače PearC budou dostupné ve třech modelech, jejich ceny se budou pohybovat od 499 do 1 499 euro. Na této ceně začínají i nejlevnější počítače Apple, které však disponují mnohem nižším výkonem.
Zatím není jisté, jak se k situaci prostaví samotný Apple, s velkou pravděpodobností se však rozjede další vlna žalob. Ostatně jen málokdo předpokládá, že společnost takových rozměrů nemá licenční podmínky pro německý trh dostatečně upraveny.
Přečtěte si také
Glosa: Apple má větší problém než odchod Steva Jobse
LG Display uzavřelo dohodu s Apple o dodávce LCD
Microsoft, Google a Apple stojí před soudem