Podle aktuální analýzy společnosti Profesia, která operuje na trhu personalistiky, tuzemští zaměstnavatelé v letošním roce redukují benefity. Zatímco před rokem neměla žádný benefit zhruba čtvrtina zaměstnanců, nyní je to více než třetina. Možnost čerpat dovolenou navíc mělo v prvním pololetí minulého roku 39 procent lidí, nyní už pouhých 30 procent.
Firmy redukují zaměstnanecké benefity
Studie provozovatele personálního portálu Profesia.cz také ukázala, že nápoje na pracovišti zdarma má místo třetiny už jen čtvrtina zaměstnanců. To je v kontrastu s předpisy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), o kterých jsme informovali v nedávném článku.
Patrný vliv krize na benefity
Analýza Profesie též potvrdila, že možnosti vzdělávání či pružné pracovní doby může nyní využít jen o šest procentních bodů méně lidí.
„Porovnali jsme nemzdové benefity v prvním pololetí letošního a minulého roku. Naprosto všechny byly postupně přiznávány menšímu počtu zaměstnanců. Je evidentní, že zaměstnavatelé reagují na ekonomickou krizi. Je mnohem jednodušší omezit poskytované benefity než snížit mzdy, nebo část lidí propustit,“ komentuje situaci ve firmách jednatel společnosti Profesia Dalibor Jakuš.
Z hlediska hodnocení zaměstnanců, kteří už nemají ke své mzdě nárok na žádné další zvýhodnění, je znatelný výrazný nárůst podílu takových pracovníků. V roce 2008 to byla přibližně jedna čtvrtina lidí, v současnosti jejich poměr činí podle Jakuše už bezmála 35 procent. Jedná se o markantní navýšení, konkrétně o 8,4 procentního bodu.
Celkové snížení poskytovaných benefitů se přitom netýká pouze privátní, ale i státní sféry. Dalibor Jakuš uvedl, že i ve státní správě a samosprávě se šetří na benefitech. Ve srovnání se soukromým sektorem sféře je tam nižší podíl zaměstnanců, kteří nemají na benefity nárok. Jejich počet ale narostl o téměř polovinu, z 16 na 24 procent.
Zájem o pojistné produkty
Studii s podobnou tematikou prezentovala v květnu společnost ING. Podle ní firmy v době nejisté ekonomické situace ruší některé z benefitů pro své zaměstnance, především volné jízdenky a příspěvky na městskou hromadnou dopravu, věcné dary či jednorázové odměny. Naopak průzkum zaznamenal zvýšenou koncentraci zájmu podniků o pojistné produkty.
Z hlavních výsledků studie je nutné zmínit, že změna v systému zaměstnaneckých výhod se nejvíce dotkne skupiny daňově zvýhodněných benefitů, a to u 32 procent dotázaných firem. Bezmála 70 procent zaměstnanců bude v roce 2009 ochuzeno o příspěvek na MHD, zhruba 40 procent přijde o příspěvek na dovolenou.