Společnost Apple má v počítačovém světě svou nezaměnitelnou pozici. Její více než třicetiletá historie je protkána fascinujícími úspěchy i neúspěchy. Podařilo se ji dobýt svět osobních počítačů, ale nedokázala si výsostnou pozici udržet. Když už to vypadalo, že je se společností s nakousnutým jablíčkem ve znaku konec, vstala ze svého popela jako bájný Fénix a ovládla oblast digitální hudby. Její produkty jsou symbolem dokonalosti a její šéf Steve Jobs zase důkazem toho, že jediný člověk dokáže změnit úplně vše. Pojďme se podívat na příběh společnosti, která chtěla svět dovést k dokonalosti.
Centrála společnosti ve městě Cupertino ve státě Kalifornie
Apple je typickým zástupcem firem, které do puntíku naplňují požadavky notoricky známého a v různých obměnách stále dokola vyprávěného příběhu. Ten začíná v nějaké americké garáži a na jeho konci nalézáme milionovou korporaci. Podobné příběhy nás však nikdy nepřestanou fascinovat a v případě Applu to navíc platí dvojnásob.
Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se od běžných počítačových společností ve dvou věcech zásadně liší. Předně je to spoluzakladatel Steve Jobs, který je ikonou společnosti a bez něhož se neobejde vývoj žádného produktu. On rozhoduje o každé maličkosti, on dokáže po letech vývoje daný produkt zcela zrušit a je to on, kdo při návrhu nových produktů vyžaduje naprostý perfekcionismus. Ve vývojových týmech nenajdete neschopné nebo průměrné lidi, ale pouze naprosté špičky ve svých oborech. Jobs požaduje dokonalost a neváhá někoho, pokud udělá chybu, na hodinu vyhodit.
Právě vývoj nových produktů představuje v Applu hon za dokonalostí, ve kterém jsou jednoduchost ovládání a uživatelský zážitek kladeny na první místo. Stejná pozornost je věnována přístrojům i procesu jejich vybalování z krabice. Samotné, často přelomové produkty pak až fanaticky přitahují loajální zákazníky. V případě Applu můžeme hovořit o kultu a u Jobse zase o člověku, který svou touhu změnit vesmír a touhu po dokonalosti proměnil v jedinečnou podnikatelskou filozofii.
Steve postavil, Steve prodal
Na úplném počátku stáli dva kamarádi, Steve Jobs a Steve Wozniak, kteří vyráběli a prodávali speciální elektronické krabičky umožňující bezplatné dálkové volání. V roce 1975 se Wozniak v zájmovém klubu seznámil s novým počítačem Altair 8800 a ten ho inspiroval k tomu, aby si postavil svůj vlastní zcela od základů. Když hotový počítač uviděl Steve Jobs, okamžitě v něm zavětřil příležitost. 1. dubna 1976 tak ještě se společníkem Ronaldem Waynem založili společnost Apple Computer (slovo Computer bylo z názvu odstraněno v roce 2007), přičemž základní kapitál 1 300 dolarů získali tím, že Jobs prodal své auto a Wozniak vědeckou kalkulačku. Wayne však brzy projekt opustil a svůj podíl ve firmě svým dvěma společníkům prodal za 800 dolarů. Jobs měl v té době 21 a Wozniak 26 let.
Steve Jobs (vlevo) a Steve Wozniak v době založení Applu
První Wozniakův počítač byl pojmenován Apple I a oblibu si našel především mezi počítačovými nadšenci. Po úspěchu v podobě několika desítek prodaných kusů po 666 dolarech začal Wozniak ještě tentýž rok pracovat na počítači Apple II. Ten měl zaujmout mnohem širší okruh uživatelů a za tímto účelem například Jobs rozhodl, že se vymění nevzhledný dřevěný kryt Applu I za líbivý plastový. Firma také začala najímat první zaměstnance, kteří počítače z jednotlivých součástek kompletovali.
Počítač Apple pro masy
Aby mohl rozvoj Applu pokračovat, oslovil Jobs bývalého marketingového odborníka Intelu Mika Markkula. Ten mu pomohl s obchodním plánem a investoval do společnosti 250 tisíc dolarů, čímž v ní získal zhruba třetinový podíl. Na veletrhu West Coast Computer Faire konaném v dubnu 1977 byl pak představen počítač Apple II, který disponoval do té doby nevídanou barevnou obrazovku. Šlo v podstatě o první osobní počítač v historii a mezi uživateli zaznamenal obrovský úspěch. Ještě v témže roce překonal Apple v tržbách 1 milion dolarů.
V roce 1980 byla společnost vypuštěna na burzu. Akcie, které se prodávaly za 22 dolarů, byly rozebrány během několika minut. Ze zakladatelů a další desítek zaměstnanců se okamžitě stali milionáři. V tomto roce společnost prodala 78 tisíc počítačů Apple, tedy zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku.
V té době již naplno běžely práce na nové generaci počítačů Apple III, která byla na trh uvedena v září 1980. Přestože se od ní očekával velký úspěch a invaze do kanceláří, vinou nedostatečného testování se u mnoha počítačů objevovaly technické problémy. Apple III v prodejích nikdy nedohnal svého předchůdce. Navzdory tomu společnost ztrojnásobila investice do vývoje a výzkumu na 21 milionů dolarů, otevřela první kanceláře v Evropě a koncem roku 1982 pak a jako první výrobce osobních počítačů překonala v obratu 1 miliardu dolarů.
Od Pepsi k Applu
Takto vypadal revoluční Apple II
Když v roce 1981 společnost IBM představila své první PC a začala dominovat trhu, odpověděl Apple uvedením počítače Apple Lisa. Ten byl sice v mnoha ohledech velmi vyspělý a jako první v historii například přinesl ovládání prostřednictvím myši, ale zejména kvůli vysoké ceně mezi zákazníky neuspěl. Apple se tak po prudkém vzestupu dostal do problémů, jeho tržby se značně snížily a hodnota akcií klesla na polovinu.
Jobs si uvědomil, že Apple potřebuje schopného manažera a tak v roce 1983 oslovil Johna Sculleyho, který šéfoval společnosti Pepsi-Cola. Právě tady se do historie zapsala Jobsova otázka „Chceš strávit zbytek života prodáváním slazené vody nebo chceš změnit svět?“. Sculley nakonec nabídku na funkci výkonného ředitele přijal a byl to právě on, kdo později Jobse z firmy v podstatě vyhodil.
Apple totiž pracoval na zcela novém počítači Macintosh, který částečně využíval inovace Lisy. Jobs viděl v Macintoshi především počítač navržený pro běžné lidi s nízkými technickými znalostmi, považoval ho za své dítko a donekonečna ladil každý jeho detail. Divizi, která stála za jeho vývojem, pak nad ostatní povyšoval, čímž odstartoval rivalitu mezi zaměstnanci.
Macintosh přichází, Jobs odchází
Macintosh byl do prodeje uveden v lednu 1984, doprovázen legendární televizní reklamou na motivy Orwellova románu „1984“, kterou natočil režisér Ridley Scott. Během prvních 100 dnů se prodalo na 70 tisíc kusů, úspěch však netrval dlouho. Ačkoliv byl Macintosh nejvyspělejším počítačem té doby a přinášel revoluční grafické rozhraní, zákazníci dávali přednost kompatibilnějšímu IBM PC a jeho klonům. Vnitřní napětí mezi divizemi se stupňovalo a Jobs se navíc pokusil Sculleyho odstranit. Nakonec však on zbavil Jobse rozhodovacích pravomocí a ten se proto v roce 1985 rozhodl z Applu odejít. Ještě tentýž rok založil novou počítačovou společnost NeXT, kterou chtěl Applu konkurovat. Z Applu v té době odešel i Wozniak, který se následně věnoval především činnostem v oblasti charity a vzdělávání.
Jak šel čas s počítači iMac
Další roky byly pro Apple poměrně nestabilním obdobím a úspěšné produkty střídaly vyložené neúspěšné. Do první skupiny lze zařadit například přenosné počítače PowerBook, vyloženým propadákem se pak stal například Newton, předchůdce později velmi úspěšných zařízení PDA. Apple navíc docela finančně zmáhal soudní spor z přelomu 80. a 90. let se společností Microsoft. Ta totiž ve svém novém operačním systému Windows využívala grafické prvky, které v podstatě vycházely ze systému Mac OS. Spor byl ukončen na jaře 1992, přičemž žaloba byla zamítnuta.
Temné časy Applu
Devadesátá léta pak byla pro Apple kritická. Přestože stále představoval technologickou špičku, na dno ho dostal špatně fungující management. Společnost například experimentovala v mnoha oblastech a nabízela produkty od digitálních fotoaparátů, CD přehrávačů, tiskáren a scannerů až po herní konzoly. Velké finanční prostředky byly investovány do již zmíněného Newtonu, který ani zdaleka nesplnil očekávání. Apple navíc svými drahými počítači nemohl konkurovat klonům IBM PC, které se vyrojily jako houby po dešti. Jejich prosazení významně pomohl právě systém Windows, který přinášel jednoduché ovládání po vzoru Mac OS.
Správní rada v roce 1993 donutila rezignovat výkonného ředitele Johna Sculleyho a nahradil ho Michael Spindler, který učinil kontroverzní krok a licencoval ostatním výrobcům technologie Applu. Společnosti to však ještě více uškodilo, na trhu se objevily klony Macintoshů, které dále snižovaly její tržby. Za necelé tři roky Spindlera vystřídal Gil Amelio, který o třetinu snížil mzdy a zahájil éru šetření. Situaci to však vůbec nezlepšilo, v roce 1997 finanční ztráta dokonce překročila 1 miliardu dolarů a hodnota akcií, která se na počátku 90. let pohybovala kolem 70 dolarů, se propadla na 14 dolarů. Magazín Fortune označil Apple jako společnost s nejhorším managementem v celém Silicon Valley.
Návrat krále a návrat na vrchol
Gil Amelio proto sáhl k nouzovému řešení. V roce 1997 svět obletěla zpráva, že Apple kupuje za 377 milionů dolarů Jobsovu společnost NeXT. Jobs nejdříve získal místo poradce, po Ameliově odchodu byl však jmenován prozatímním výkonným ředitelem. Později tuto funkci převzal natrvalo.
Steve Jobs představuje telefon iPhone
Jobs se okamžitě vrhnul do záchrany Applu, ukončil volné licencování technologií a dal červenou drtivé většině produktů, které v té době Apple nabízel. Společnost se začala orientovat výhradně na stolní a přenosné počítače. V roce 1998 byla představena unikátní řada počítačů iMac, kterých se během prvních 5 měsíců prodalo 800 tisíc, a Apple se poprvé od roku 1993 dostal z červených čísel.
Na veletrhu Macworld Expo v roce 1997 Jobs oznámil, že Apple navázal spolupráci se společností Microsoft, který mu poskytl finanční injekci ve výši 150 milionů dolarů. Součástí dohody bylo také vytvoření verze kancelářského balíku Microsoft Office pro systém Mac OS X, Apple v něm zase nastavil Internet Explorer jako výchozí prohlížeč. Tento čin se setkal s velkou nevolí fanoušků a zákazníků. Podobně tomu bylo o 8 let později, kdy Apple oznámil, že nové počítače budou postaveny na procesorech společnosti Intel. Oba kroky však byly z dnešního pohledu výhodné a Jobs jimi potvrdil své úžasné plánovací schopnosti.
Vzhůru do nekonečna a ještě dál…
Rok 2001 přinesl jednak nový operační systém Mac OS X, který byl postaven na systému OpenStep vyvíjeném právě ve společnosti NeXT, ale především hudební přehrávač iPod. Ten přinesl revoluci v poslouchání hudby a od té doby se ho prodalo téměř 200 milionů kusů. Jobs přišel s jedinečným konceptem propojení přehrávače a počítače prostřednictvím iTunes a s prodejem hudby po internetu. Apple se díky iPodu dostal zpátky na vrchol a podobný úspěch pak slavil také s mobilním telefonem iPhone, který byl poprvé představen v roce 2007.
Steve Jobs je zkrátka základním stavebním kamenem Applu a nepochybně jím bude i do budoucna. Jen díky němu se totiž společnost z naprostého dna dokázala vrátit na výsluní. Dnes zaměstnává na 35 tisíc zaměstnanců, a přestože má ve svém portfoliu jen několik klíčových produktů, generuje roční obrat ve výši 32 miliard dolarů. Uvidíme, zda to bude stačit na Jobsovu cestu k dokonalosti…
Zdroj: apple-history.com, Wikipedia.org, FundingUniverse.com
Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět