Globální ekonomická krize donutila mnoho podnikatelů ze segmentu rizikového kapitálu ke korekci úpravě svých strategií a ke snížení krátkodobých investic. Padesát jedna procent respondentů průzkumu redukuje počet společností, do nichž plánovala investovat, k navýšení investic se chystá pouhých třináct procent respondentů. Všechny předpoklady k růstu v oblasti vložených investic má sektor ekologických technologií. Informace byly prezentovány ve světovém průzkumu rizikového kapitálu na rok 2009 společnosti Deloitte.
Výsledky průzkumu ukázaly, že dojde k zintenzivnění globalizace odvětví rizikového kapitálu, která ve Spojených státech vyvolá řadu závažných otázek týkajících se konkurenceschopnosti. Rozvíjejícím trhům (např. Čína) přinese naopak množství příležitostí. Ve studii se vycházelo z odpovědí více než 700 odborníků na rizikové investice z celého světa
Dopad v delším časovém horizontu
„Přestože recese zpomalila tempo rizikového investování v krátkodobém horizontu, z dlouhodobého pohledu ovlivní pozitivně celosvětový vývoj této sféry,“ odhaduje Mark Jensen, výkonný ředitel oddělení služeb z oblasti rizikového kapitálu společnosti Deloitte LLP.
Většina investorů z oblasti rizikového kapitálu (79 %) očekává, že výše investic zůstane ve všech odvětvích stejná. Jedinou výjimkou je sektor ekologických technologií, kde 63 % rizikových investorů předpokládá během příštích tří let navýšení svých investic. Z pohledu potenciálu pro další růst obsadil druhou příčku sektor zdravotnického zařízení, v němž očekává nárůst investic 37 % respondentů. Následují nová média (26 %)
Úloha vládních subjektů při podpoře inovací
Rizikoví investoři v odpovědích shodně uvedli, že důležitou roli při podpoře inovací budou hrát globálně vlády. Na otázku, jaká vládní opatření budou v příštích 12 měsících nejdůležitější v souvislosti se snahami podpořit další rozvoj technologií, zmínilo 66 % respondentů zavedení příznivých daňových pravidel. 40 % se pak v této spojitosti domnívá, že důležitá bude vládní podpora podnikatelských aktivit.
Další otázka zněla: „Jaká konkrétní pravidla by přímo pomohla podnikatelům z oblasti rizikového kapitálu?“ Zde vyslovilo 58 % odpovídajících přání, aby vlády motivovaly investory z řad institucí k investování do rizikového kapitálu. Podle 39 % účastníků průzkumu musejí vlády motivovat k rizikovému investování nadační fondy a soukromé společnosti pro správu rodinného majetku. 36 % se přiklání k liberalizaci daňových pravidel.
V českých podmínkách bylo realizováno šetření s podobnou tématikou. Z průzkumu RPIC – ViP, který se v únoru a březnu zabýval vlivem hospodářské krize na firemní segment, vyplynulo, že nutnost řízení rizik si uvědomuje více než 70 procent organizací v České republice. Řízení rizik na počátku letošního roku provedlo celkem 71 % respondentů, zbylých 29 procent svá rizika nijak neřídilo.