Evropská komise podle očekávání vznesla formální námitky k připravované akvizici společnosti Sun v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Uvedla to v pondělí společnost Sun ve své zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC). Přestože zatím nejde o konečné rozhodnutí, eskaluje postoj EU už tak vysoké napětí kolem obchodu, který v srpnu posvětilo americké ministerstvo spravedlnosti.
Ještě v průběhu milého týdne se o této možnosti jen potichu mluvilo a v podstatě nikdo zainteresovaný v chystané akvizici si ji nechtěl připustit. Nyní však Evropská komise (EK) překvapuje a šokuje zároveň. Akvizici společnosti Sun, kterou už dříve bez problémů schválilo americké ministerstvo spravedlnosti, označila jako problémovou. Ve svých námitkách uvádí obavy, že by transakce mohla ohrozit konkurenceschopnost databázového řešení MySQL.
Evropské námitky pod palbou
„Tyto námitky odhalují vážné neporozumění celé situaci, tedy jak konkurenci v oblasti databází, tak dynamice open-source,“ uvedla v prohlášení společnost Oracle. Podle ní by převzetí databáze MySQL v žádném případě neohrozilo její postavení na trhu.
Na stranu Oraclu se postavilo i samotné ministerstvo spravedlnosti. Ve svém prohlášení uvedlo, že při posuzování akvizice podrobně zkoumalo celou situaci, hovořilo s odborníky a procházelo řadu interních dokumentů, přičemž žádnou možnost ohrožení konkurenční soutěže neshledalo. Námitky evropských regulátorů tak reflektují významně odlišný úhel pohledu na ochranu trhu od toho amerického. Zatímco ministerstvo spravedlnosti klade důraz na konkurenceschopnost, EU spíše na samotné konkurenty.
Mezi oběma orgány je možné v posledních letech pozorovat snahu o užší spolupráci a koordinaci svých rozhodnutí, aby nedošlo k podobné neshodě jako v roce 2001, kdy General Electric plánovalo akvizici společnosti Honeywell v hodnotě 40 miliard dolarů. Tehdy také americké ministerstvo obchod posvětilo, ale po zamítavém rozhodnutí Evropské komise z něj nakonec sešlo. „Chceme pokračovat v konstruktivní spolupráci s Evropskou komisí i dalšími autoritami, abychom zajistili řádné prosazování antimonopolní politiky,“ uvedl Molly Boast, zástupce Antimonopolní divize ministerstva spravedlnosti.
Je cílem osamostatnění MySQL?
Přestože nejde o konečné rozhodnutí ze strany EK, mohou vznesené námitky předznamenávat možné ohrožení celé akvizice. Oracle už dříve uvedlo, že za obchodem stojí a evropským argumentům bude rázně oponovat. Ani to však situaci nezachraňuje. Podle některých analytiků může EK donutit společnost Sun, aby prodala nebo osamostatnila MySQL, které koupila v roce 2008 za 1 miliardu dolarů. Teprve pak by akvizici schválila.
Průtahy EK v každém případě způsobují mnohem více problémů, než by se mohlo zdát. A nejvíce se to dotýká přímo společnosti Sun. Na její zákazníky totiž zahájila hon konkurence v čele s IBM a HP. Larry Ellison v nedávném projevu vyčíslil tyto škody na 100 milionů dolarů za měsíc.
Podle neoficiálních informací se má společnost Oracle 25. listopadu účastnit slyšení u Evropské komise. Je tedy pravděpodobné, že se konečný verdikt v nejbližších týdnech nedozvíme. Na jeho vynesení má EK čas do 19. ledna.
Přečtěte si také
Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?
Evropská brzda: Co přinese podrobné šetření akvizice Oracle-Sun?
Sun Microsystems: Když síť je počítačem
Co bude se Sunem pod vládou Oraclu?