Společnost Nvidia, americký výrobce grafických karet, podala minulý týden protižalobu ve sporu rozpoutaném společností Intel. Ta v únoru tohoto roku požádala soud, aby přezkoumal jejich vzájemnou dohodu o vzájemném poskytnutí licencí. Nvidia tvrdí, že má na jejím základě právo vyrábět čipové sady založené na architektuře procesorů Nehalem, Intel s tím však nesouhlasí.
Společnosti Intel a Nvidia v roce 2004 podepsaly dohodu o vzájemném poskytnutí licencí, podle které mohla Nvidia vyrábět kompatibilní čipové sady pro mikroprocesory z dílny Intelu. Ten však nyní tvrdí, že se tato dohoda netýká architektury Nehalem.
„Nastala obrovská neshoda v názorech mezi společnostmi Nvidia a Intel. Snažili jsme se mnohokrát hledat cesty, které by problém vyřešily, ale neúspěšně,“ zdůvodňuje mluvčí Intelu Chuck Mulloy, proč společnost v únoru podala k soudu ve státě Delaware žádost o přezkoumání dané dohody.
Nvidia přesto věří, že se dohoda týká také budoucích generací mikroprocesorů a má tedy právo své čipové sady vyrábět. „Musíme bránit svá práva, která jsme získali poskytnutím svých patentů Intelu,“ říká Jen-Hsun Huang, výkonný ředitel společnosti Nvidia. Podle něj se Intel těmito uměle vytvořenými neshodami snaží odvrátit zákazníky od produktů Nvidie a také poškozuje její pověst. Společnost proto podala u stejného soudu protižalobu.
Architektura Nehalem byla oficiálně uvolněna v listopadu roku 2008 a procesory na ní postavené jsou vyráběny 45nm procesem. Jejím specifikem je, že má nově integrovaný paměťový řadič, což je také důvod, proč Intel původní dohodu neuznává. Procesory Nehalem už do svých počítačů zahrnula například společnost Apple a zájem už o ně projevil také počítačový výrobce Dell.
Podle analytiků může být za jednáním Intelu především snaha zbavit se konkurence a zákazníkům nabídnout vlastní produkty v oblasti čipových sad a integrovaných grafických karet. Nvidia, která se v současné době potýká s prodejními problémy, může tímto sporem paradoxně ztratit mnohem více.
Přečtěte si také
Intel se musí vyjádřit k obviněním Evropské komise
Soud zamítl žalobu, podle které Google svými fotografiemi porušil soukromí
Ve Švédsku začal soud s představiteli serveru Pirate Bay