V minulém díle našeho testu jsme se podívali na možnosti softwaru Lotus Notes 8, který je určen především pro práci v týmu. Nyní si přiblížíme součásti, které v rámci celého balíčku naleznete. Je jím doplněk pro komunikaci ve firmě a aplikace určená ke sdílení dokumentů. Nakousneme také oblíbené téma mobility, což bude zajímat především cestující zaměstnance.
Přečtěte si první část testu Lotus Notes 8.
Lotus Sametime: komunikujte ve firmě
Sametime je v podstatě IM klient (instant messaging; možnost vzájemně komunikovat pomocí krátkých zpráv), který je pevnou součástí Lotus Notes 8. Trend poslední doby ukazuje na stále rychlejší a rychlejší a už i komunikace pomocí emailu se stává zdlouhavou, proto firemní komunikační řešení právě na bázi IM. Sametime je však nejen IM, ale zároveň i řešení pro pořádání virtuálních schůzek. Jako u ostatních IM je základem chat, pro osobnější komunikaci však Sametime disponuje také podporou technologie VoIP (Voice-over-IP), která probíhá na stejném principu jako veřejné služby stejného druhu, ale je doplněna o komplexní zabezpečení.
Oproti SMS, telefonům či emailům nabízí IM řešení několik výhod. Předně se jedná o řešení, které je součástí celého systému, tudíž jeho provoz na vnitrofiremní síti nestojí prakticky žádné finanční prostředky navíc. Zároveň se jedná o velice rychlý způsob komunikace, při kterém je jednak možné okamžitě vidět stav hledaného uživatele (zdali je online, nebo jestli se aktuálně nevzdálil od počítače) a následně s ním i začít textovou komunikaci. Podporovaných funkcí je spousta: od šifrování zasílaných zpráv, přes automatickou kontrolu pravopisu a podporu webových kamer, až po jednotlivé jazykové mutace.
Lotus Quickr: sdílejte dokumenty
Quickr je nástupcem obdobné aplikace označované jako Quickplace (součást Lotus Notes 7 a starších verzí) a, ve zkratce řečeno, jeho hlavní funkcí je umožnit spolupráci jednotlivých uživatelů vně i mimo firmu při zachování integrity a aktuálnosti všech používaných dokumentů. Dá se říct, že základem celého Quickru je knihovna dokumentů, ve které má každý z uživatelů jednak vyhrazen svůj vlastní prostor, jednak může do sdíleného úložiště ukládat všechny jím vytvořené dokumenty.
Mezi podporované funkce Quickru tedy patří sdílení dokumentů mezi zaměstnanci napříč celou firmou doplněné o oběh a schvalování dokumentů (tomu se ale více věnuje Lotus Workflow). Dále za zmínku stojí sdílený týmový kalendář, společný prostor pro sdílení informací a zkušeností, možnost vytváření blogů a wiki a v neposlední řadě také jednosměrné přímé propojení na MS Office.
Mezi další důležité součásti Lotus Notes 8 patří ještě Lotus Workflow sloužící k řešení pracovních toků a také WebSphere Portal, který zpřehledňuje a zjednodušuje přístup uživatelů k informacím a firemním procesům a aplikacím. V obou případech se však bohužel jedná o aplikace, které lze dostatečně ozkoušet jen a pouze přímo v konkrétní firmě. Zatíženost a provoz se bohužel na jednom stroji optimálně nasimulovat nedají, a proto o nich nemohu přinést moc konkrétních informací a postřehů z testování.
Když budete hodně cestovat
K maximalizaci účinnosti Lotus Notes 8 jsou některé funkce dostupné i na mobilní zařízení, čili smartphony a PDA. Klasicky se jedná o synchronizaci kalendářů, kontaktů a adres a používané je i mobilní řešení Lotus Sametime, které dovoluje být v kontaktu s firmou opravdu kdykoliv a z kteréhokoliv místa. Podpora mobilních zařízení je dostačující, ale pořád je ještě na čem pracovat – podmínkou je zařízení běžící na Windows Mobile 2003, resp. Windows Mobile 5 nebo produktová řada Nokia N60 a Blackberry.
Já jsem k testování použil Nokii E61 připojenou přes Bluetooth. Spárování obou strojů a následná synchronizace dat je otázkou několika málo minut, vřele doporučuji také nastavit automatické synchronizování při jakékoliv změně, popřípadě po pravidelných časových intervalech. Jen tak docílíte opravdu up-to-date kalendáře, který budete mít vždy nejen u sebe, ale bude i přístupný vašim kolegům či nadřízeným.
Závěrečné hodnocení
Musím přiznat, že Lotus Notes 8 na mne udělal opravdu velice dobrý dojem. Jedná se o systém propracovaný i do těch nejmenších detailů, jehož nasazení reálně zjednoduší komunikaci a týmovou práci v rámci firmy.
I vůči Lotus Notes 8 však mám několik výhrad. Předně podpora operačních systémů – testovaní jsem prováděl na svém Inspironu E1505, primárně běžícím na 32bitových Vista Ultimate. Jak pod nimi, tak i pod virtualizovanými XP Professional SP2 vše běželo, jak mělo, problém nastal při testování programu pod Linuxem. Pro účely testování si virtualizuji jednak OpenSUSE 10.2 a jednak Mandrivu Spring 2008.
Verze pro Linux je sice dostupná, ale i přes veškeré snažení se mi ji ani na jeden z uvedených systémů nepodařilo v pořádku nainstalovat, resp. instalaci dokončit. Ke konci instalace se vždy objevil nápis „Features are being enabled“, který nezmizel ani po několika hodinách, přičemž systém samotný pracoval dále a přitom s prakticky nulovým vytížením.
Další a pravděpodobně i nejdrobnější výhradou je výbava kancelářské sady integrované do Lotus Notes 8. Při testování mi chyběly funkce jako PDF konvertor a podobné, které jsou dostupné jen jako výše zmíněný komerční add-in SWING Integrator 5.
Výhody a nevýhody
+ vysoká variabilita
+ jednoduchá synchronizace s podporovanými mobilními zařízeními
+ účinná komunikace v rámci firmy
+ ergonomické uživatelské rozhraní
– malá podpora pro Linux a mobilní zařízení
– chybí některé doplňky kancelářských aplikací (např. PDF konvertor apod.)