Celkem 216 procesorů Opteron od AMD s výpočetní kapacitou až 860 gigaflopů tvoří základ nejsilnějšího íránského superpočítače, podle oficiálních zdrojů z Amirkabirské univerzity určeného pro předpověď počasí a meteorologický výzkum.
Superpočítač využívá jako operační systém Linux a většina softwaru pro něj byla údajně vyvinuta přímo odborníky z IHPCRC (Iranian High Performance Computing Research Center). Jedinou výjimkou jsou meteorologické programy, například MM5 (PSU/NCAR mesoscale model) nebo ARPS (Advanced Regional Protection System). Pokud si chcete představit výkon tohoto počítače, tak vězte, že jeden gigaflop znamená milion operací za vteřinu.
Celou operaci komplikuje obchodní embargo, které vůči Íránu uplatňují Spojené Státy, a které tak musí dodržovat i AMD. Jeho tiskové oddělení sice okamžitě jakoukoliv oficiální dodávku svých mikroprocesorů do Íránu odmítlo, to ovšem nic nemění na faktu, že chyba se někde stát musela a procesory si svou cestu do Íránu našly.
Nejedná se však o první íránský superpočítač; ten byl postaven už v roce 2001 právě odborníky z institutu IHPCRC. Mezi jejich další konstrukční úspěchy patří superpočítač vyrobený pro Íránskou kosmickou agenturu (ISA), který v roce 2003 sloužil pro úpravy satelitních fotografií.
Také Česká republika se může pochlubit vlastním superpočítačem s názvem Amálka. Ten používá Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR a slouží při výzkumu naší sluneční soustavy. Výkon tohoto počítače odpovídá 450 kancelářským stolním počítačům a za jednu vteřinu zvládne zpracovat čtyři bilióny početních operací. Pokud chcete zpracovávat náročné operace, nemusíte si budovat vlastní superpočítač. Můžete si zaplatit nevyužitý výpočetní výkon, který jako službu pronajímá známý internetový obchod Amazon.
Zdroj: Iranian scientists develop country’s most powerful supercomputer
Související
Přicházejí nové superpočítače pro každého
Já jsem Amálka, nejvýkonnější superpočítač v ČR