Co mají v ČR společného obří IT korporace jako Google, HP, Microsoft, Oracle a nejnověji SAP? Mají v čele ženu. IT je přitom z hlediska pohlaví především doménou mužů, mají jednoznačnou převahu jak v IT firmách, tak v IT odděleních. Že ale v čele místních poboček těchto IT korporací jsou ženy, nemůže být jen statistická náhoda.
Možná k nám jen dorazil další západní trend, vždyť IBM šéfuje žena, kdysi dávno jiná žena vedla (nepříliš úspěšně) HP. Nebo možná jen české ženy v IT mají něco, co muži nemají a na co jejich nadřízení slyší a jsou ochotni jim dát důvěru i si za to připlatit. Nedávno totiž personální agentura Grafton vydala pro někoho překvapivou zprávu, že v IT ženy berou více než muži. Prý ze zaměstnanců, kterým personálka našla práci v IT za rok a půl, bylo 90 % mužů a 10 % žen. Ale zatímco průměrná mzda mužů činila 51515 Kč, ženy dostaly o pětinu, tedy zhruba o 10 000 Kč, více.
Podle studie MPSV a dat ČSÚ patří IT mezi obory nejvíce genderově nevyvážené, tedy s největším nepoměrem mezi muži a ženami, podobně jako na druhé straně spektra například pedagogika či zdravotnictví. Děje se tak už v době vysokoškolského studia – zatímco pedagogiku na VŠ si u nás vybere 5,5 ženy na jednoho muže a zdravotnictví 4,5 žen na jednoho muže, tak v IT je poměr vyšší a opačný – na jednu vysokoškolskou studentku informatiky připadá 6 studentů. Za zmínku přitom určitě stojí, že v součtu je poměr vysokoškolských absolventů 6:4 ve prospěch žen. IT firmy přitom o zaměstnankyně stojí, jednak je ajťáků celkově málo a také to prospívá atmosféře a výkonnosti organizace jako celku.
Když se vrátíme zpět k mužům ve vedení českých IT korporací, tak je možné, že se tito alfasamci v IT přesouvají jinam, přecházejí na nadnárodní úroveň, do státní sféry, do startupů a akcelerátorů, do důchodu a podobně. Nebo se IT prostředí „civilizuje“ a ženy už nejsou jen takovou zvláštností, ale mají v určitých situacích a na určitých pozicích větší přidanou hodnotu než muži. V některých sportech platí, že levák, kterých je v populaci zhruba 10 %, má oproti většinovým 90 % praváků výhodu. On sám je na hru praváků zvyklý, ale oni se s leváky setkávají ve výrazně menším počtu případů, z čehož u leváků pramení výhoda a u praváků nevýhoda. Tato situace získává další rozměr ve chvíli, kdy na sebe narazí dva leváci.
Studie prokazují, že společnosti, které mají vyrovnaný počet mužů a žen, obvykle vykazují vyšší míru inovací, zaměření na skutečné potřeby zákazníků a v neposlední řadě i větší sounáležitost zaměstnanců se společností. S tím vším pak souvisejí v delším časovém horizontu i finanční výsledky a úspěšnost na trhu. Jistě bude zajímavé sledovat, jak si české pobočky IT korporací pod vedením žen dlouhodobě povedou. Třeba český Google sice od počátku vede žena, ale ČR je zároveň jedna z mála zemí, kde Google dlouhodobě není tak dominantní, jak je zvyklý jinde.