Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, vydalo první Domain Report, podle kterého bylo v roce 2009 v Česku registrováno 52 % domén u organizací a 48 % u jednotlivců. • Cisco koupí společnosti MOTO a CoreOptics: S pomocí akvizic rozšíří portfolio spotřebitelských produktů a optických sítí. • Globální prodejnost počítačů má podle nejaktuálnější statistiky společnosti Gartner v letošním roce narůst ve srovnání s loňským rokem o 22 procent. V Česku by měl růst činit až 26 procent.
Vývoj české domény podle CZ.NIC
Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, vydalo první Domain Report. Jedná se o soubor statistik spojených s doménou .CZ. Přináší například informace o držitelích domén nebo o geografickém umístění domén .CZ v České republice, ale i ve světě. Domain Report 2009 shrnuje data o doménách .CZ k 31. prosinci loňského roku.
Podle reportu představoval v minulém roce poměr domén mezi podniky a jednotlivci 52 % ku 48 %. Držitelů s jedinou registrovanou doménou bylo 324 993, držitelů se dvěma registrovanými doménami bylo 29 450.
Podle geografického umístění bylo v Česku nejvíce domén registrováno ve Středočeském kraji (241 347). Následují kraje Jihomoravský (68 782) a Moravskoslezský (46 610). Z jednotlivých měst logicky vede Praha před Brnem a Ostravou.
Sdružení CZ.NIC prezentovala ve svém materiálu i statistiku počtu držitelů domén s adresou mimo Českou republiku. Nejvíce držitelů národní domény mimo hranice státu bylo v Německu (4 782), na Slovensku (3 549) a ve Spojených státech (1 614).
Statistika CZ.NIC sleduje i růst počtu domén v období let 2000 až 2009. V roce 2000 činil celkový počet domén 83 304. V roce 2009 potom 629 327.
Zajímavým údajem je také to, že elektronickou poštu pro domény .CZ obsluhuje 31 033 různých mailových serverů (dle unikátních IP adres v MX záznamech).
Cisco akvizicemi posiluje svoji pozici na trhu
Společnost Cisco oznámila záměr získat akvizicí dvě americké společnosti, MOTO Development Group navrhující produktové strategie pro spotřebitelský trh a CoreOptics vyvíjející řešení digitálních signálových procesorů (DSP) pro vysokorychlostní optické sítě.
Finanční nabídka za převzetí MOTO nebyla zveřejněna, za akvizici CoreOptics by mělo Cisco zaplatit přibližně 99 milionů amerických dolarů.
Akvizice MOTO umožní společnosti Cisco využívat více než 35 konzultantů, kteří mají rozsáhlé zkušenosti v oblasti vývoje spotřebitelských produktů. V minulosti pracovali jak pro začínající start-up projekty, tak i pro největší světové společnosti. Pro Cisco například vyvíjeli produktovou řadu kapesních video kamer Flip. Talent týmu MOTO chce Cisco využít k rychlému rozšíření své produktové mapy pro oblast spotřebitelů.
„Spotřebitelé přijali naše kamery Flip, routery Valet či produkty Linksys s nadšením, protože jim umožňují vytvářet videa a domácí sítě jednoduše, za dostupnou cenu a zábavným způsobem. Designérské a inženýrské týmy MOTO zrychlí naši schopnost uvádět na trh podobně úspěšné spotřebitelské produkty,“ řekl Jonathan Kaplan, senior vice president a generální ředitel divize Consumer Products ve společnosti Cisco.
Finanční podmínky akvizice MOTO nebyly zveřejněny. Její dokončení se očekává do konce července. Po jejím schválení se stanou zaměstnanci MOTO součástí týmů divize Consumer Products, kterou vede právě Kaplan.
Akvizicí CoreOptics naopak Cisco cílí především na poskytovatele služeb, kterým chce nabídnout vysoce pokročilou přenosovou technologii 100 Gb/s k pokrytí rostoucích nároků na sítě způsobených videem, mobilitou a cloudovými službami.
Pětinový růst světového prodeje PC
Průzkumová agentura Gartner vydala zprávu s vizí vývoje trhu s počítači v letošním roce. Podle ní Gartner predikuje, že letošní globální prodej vzroste ve srovnání s loňským rokem o 22 procent. V České republice by pak měl růst představovat až 26 procent.
Podle globální predikce analytiků partner by se celosvětově mělo letos prodat 376,6 milionu kusů počítačů. Pro srovnání – v minulém roce to bylo 308,3 milionu kusů. V Česku by se jejich prodej měl pohybovat mezi 1,3 až 1,4 miliony prodaných jednotek.
Výhled na celosvětové tržby říká, že za tyto prodeje by mělo být vyinkasováno 245,4 miliardy dolarů, což v přepočtu činí 5,15 bilionu korun. Pokud by se tento odhad potvrdil, znamenalo by to dvanáctiprocentní meziroční růst.
Podle analytiků Gartner se podstatně zvýší nákupní frekvence domácností. Tento segment by mohl v letošním roce nakoupit o 29,5 procenta počítačů více. Růst nákupního chování predikuje Gartner i u firem, které údajně nakoupí až o 13,1 procenta více zařízení.
„I přes trvající dozvuky ekonomické krize prodej počítačů v oblasti domácností roste. Uživatelé totiž přestávají počítače vidět jako luxusní zboží a stále více je považují za nezbytnou součást domácnosti,“ uvedl analytik společnosti Gartner Ranjit Atwal.
V případě počítačů pro firemní sektor se letos očekává výměna zastaralých přístrojů za nové. „Společnosti se budou snažit dosáhnout delší provozní doby počítačů bez dalších vyšších nákladů. I díky boomu rozšíření operačního systému Windows 7 to povede k vyšší poptávce na firemním trhu. Větší obchody pak očekáváme v druhé polovině roku,“ řekl Atwal.
Trh s mininotebooky sice také stále roste, analytici však už zaznamenávají určité zpomalování tohoto trendu. Může za to nástup internetu v mobilech a jiných mobilních zařízeních.
Přečtěte si také
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %
IT byznys: růst trhu mobilních her o 5,6 miliard USD
IT byznys: ČRa nabídly internetovým operátorům místo na svých vysílačích
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %
IT byznys: ČSÚ podepsal smlouvu s Hewlett-Packard na zakázku za 462 milionů
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci
IT byznys: ČTÚ sníží poplatek za volání na mobily o 45%
IT byznys: v letošním roce porostou světové výdaje na IT o 5,3%
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá